Na neděle bez supermarketů si začali zvykat v Maďarsku

Maďarské obchody dnes zůstaly zavřené. Začal platit zákon, který zakázal nedělní prodej. Orbánova vláda při přijímání legislativy vycházela z rakouského modelu. Proti přitom vystupovali prodejci i zákazníci.

2 minuty
Události ČT: Maďaři si zvykají, že v neděli nenakoupí
Zdroj: ČT24

Kdo nechce riskovat, nakoupí si do zásoby. Kdo zapomene, musí vydržet do pondělí. V neděli už ale do budoucna zůstanou obchody pro zákazníky zavřené. Minimálně do doby, kdy by se tahle nebo nějaká příští vláda rozhodla, že legislativní zásah do podnikání nic nepřinesl. Zákon sice našel předobraz v Rakousku, maďarští obchodníci ale doufají, že zákon nakonec skončí jako v Chorvatsku. I tam parlament zakázal nedělní prodej. Nicméně zákon přinesl obrovský propad tržeb a omezení se následně zrušilo.

Nynější nedělní omezení v Maďarsku se ale netýká úplně všech. Lidé o druhém víkendovém dnu stále nakoupí na čerpacích stanicích a v malých obchodech, kde prodává sám majitel. Nejcitelněji se zákaz dotkl velkých nákupních center, která se tak řadí mezi nejsilnější kritiky zákona. V neděli totiž měla i největší tržby. Lidé sem vyráželi zároveň na oběd a za zábavou. Třeba Aréna Plaza je největší nákupní centrum v celém Maďarsku se 66 tisíci metry čtverečnými prodejní plochy a stovkami obchodů. Od teď tu ale v neděli bude zákazníkům k dispozici jen kino, lékárna a čtyři menší provozovny.

Proti jde petice i pokus najít mezeru

„Náš svaz už od listopadu vystupuje proti tomuto zákonu. Podle nás bude mít jen samé negativní důsledky,“ uvedla generální tajemnice Svazu maďarských nákupních center Judit Balatoni. Jedním ze způsobů protestu je petice, která by mohla vyvolat referendum o nedělním prodeji. Podporují ji i odbory. Bojí se totiž, že firmy budou propouštět. Zaměstnanci patří mezi vládní argumenty pro zavedení omezení. Zaměstnanci řetězců měli získat čas na rodinu. Mnozí si ale stěžují, že přicházejí o příplatky za práci o neděli.

Objevil se i pokus zákon obejít. Společnost Spar má v Maďarsku 400 obchodů a měla v plánu otevřít nové prodejny na čerpacích stanicích ropné společnosti, která je stejně jako řetězec supermarketů z Rakouska. Vláda to ale zakázala a firma místo toho začíná výrazně šetřit. „Už jsme zpomalili nábor nových zaměstnanců. Zatím ještě neplánujeme propouštění těch stávajících,“ řekl mluvčí řetězce Márk Maczelka.

Krok vlády se nesetkal s nadšením ani u většiny zákazníků. I tak se ale mezi nimi najde skupina, která je smířlivější. Starší generace zákon podporuje, a to kvůli rodině. „Dřív nebyl problém, že se nedalo o víkendu nakoupit. I dnes si na to lidé zvyknou,“ myslí si oslovený zákazník Gyula Miklós. Množství nakupujících se pravděpodobně přesune na pátek a sobotu, kdy se budou muset prodavači rychle otáčet. Jejich zákazníci pak budou v neděli objevovat svět, v němž nevedou všechny cesty do obchodů.

V neděli a o svátcích mají obchody zavřeno v Německu nebo Polsku. Otevírací doba obchodů v Česku není nijak omezena. V letošním roce by ale otevírací dobu mohl stanovit zákon. Ve sněmovně totiž leží návrh, který by ji značně omezil. Senát ho schválil loni v létě. Zda zákon schválí současná Poslanecká sněmovna, není jisté, většina poslanců se k němu však staví pozitivně. Podle návrhu se mají supermarkety zcela uzavřít o sedmi státních svátcích. Na Štědrý den by se v obchodech smělo pracovat pouze dopoledne. Norma by se měla vztahovat na obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních s výjimkou čerpacích stanic, lékáren, prodejen na letištích, vlakových či autobusových nádraží a prodejen ve zdravotnických zařízeních.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 18 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 22 hhodinami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
31. 3. 2025

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
31. 3. 2025

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
30. 3. 2025
Načítání...