Pokuta 12 milionů korun pro Linde platí

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) opětovně vyměřil pokutu 12 milionů korun společnosti Linde Technoplyn za zneužití dominantního postavení. Původní sankci za chybné smlouvy s dodavateli technických plynů zrušil kvůli procesním chybám v rozhodnutí soud. Chyby ale neovlivnily podstatu případu, úřad je proto opravil a verdikt zopakoval, sdělil předseda ÚOHS Martin Pecina. Firma, která se mezitím přejmenovala na Linde Gas, s pokutou nesouhlasí.

Společnost Linde, která předloni utržila přes 4,7 miliardy korun, dostala pokutu za nestandardní požadavky na své odběratele. Smlouvami si zajišťovala, aby nenakupovali technický plyn od nikoho jiného. Navíc požadovala za zboží pro srovnatelné kategorie zákazníků bez objektivních důvodů rozdílné ceny. Za porušení této dohody mohli odběratelé dostat pokutu až 200.000 korun.

Takových smluv bylo přes 5 500, a firma tím zcela zabránila rozvoji konkurence, míní ÚOHS. Koncovými odběrateli Linde byly převážně malé a střední firmy, které při úhradě vyšší ceny za plyn zdražovaly své služby pro koncové zákazníky. Podle ÚOHS se tento efekt projevil například ve stavebnictví.

Krajský soud ale zjistil, že úřad pochybil, když nepřizval zástupce společnosti Linde k výslechu svědků. To bylo v rozporu se zákonem, a případ se tak vrátil zpět na ÚOHS. „Úřad při novém přezkoumání případu dospěl k obdobným závěrům jako v roce 2004,“ podotkl Pecina.

„S rozhodnutím ÚOHS se neztotožňujeme a připravujeme proti němu rozklad,“ řekl Marek Peterka z marketingového oddělení Linde Gas. Společnost Linde mohla zaplatit podstatně víc, přislíbila ale nápravu. V nových smlouvách již o výlučných dodávkách nehovoří a ze starých dohod ustanovení exkluzivity odstranila.