„Jsme pod narůstajícím inflačním tlakem. Čelíme rovněž riziku drastických ekonomických výkyvů,“ zdůraznil Wen. Zmrazení inflace pokládá za vrcholnou prioritu svého kabinetu. Považuje za nutné, aby vláda posílila makroekonomickou kontrolu a reformovala státem ovládaný bankovní sektor.
Navzdory zrychlování inflace, která v únoru dosáhla 8,7 procenta, což představuje nejvyšší úroveň za posledních 12 let, nepovažuje premiér za nutné revidovat vládní cíl udržet inflaci v roce 2008 pod 4,8 procenty. „Věříme, že tento cíl ukazuje rozhodnutí vlády kontrolovat růst cen. Chceme také stabilizovat očekávání spotřebitelů v této oblasti,“ dodal Wen.
Ekonomové ale považují dodržení vládního cíle za nerealistické. Ve svých predikcích hovoří o inflaci přesahující 7 procent. Snahy o její snižování by navíc poškodily výrobce, kteří si zvyšováním cen kompenzují ztráty způsobené rychlým růstem nákladů, zejména cen surovin.
Inflace v Číně šplhá prudce vzhůru již od poloviny loňského roku. Stojí za tím především nedostatek vepřového, obilí a dalších potravinářských produktů. U těchto komodit míří inflace nejvýše, v únoru dosáhla 23,3 procent. Ceny nepotravinářských artiklů si naopak udržují stabilní úroveň. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostly pouze o 1,6 procenta.
Zběsilý růst cen potravin vyvolává v myslích čínských politiků velké obavy. Řada chudých rodin totiž vydává až polovinu svého příjmu na nákup jídla. Pokud by se nepodařilo inflaci zpomalit, mohlo by to vést k rozpoutání občanských nepokojů.