Sněmovna podpořila vydání dluhopisů za 60 miliard na krytí schodku

Praha - Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila návrh ministerstva financí, aby stát vydal na krytí letošního schodku státního rozpočtu dluhopisy za 60 miliard korun. Dluhopisy vydá ministerstvo na domácím trhu; nevylučuje ovšem ani emisi zahraničních dluhopisů. Návrh vychází ze zákona o státním rozpočtu pro letošní rok, který počítá se schodkem téměř 71 miliard korun.     

Možností vydání dluhopisů se nyní bude zabývat rozpočtový výbor. Sněmovna mu zkrátila lhůtu k projednání na 30 dnů. K dalšímu projednávání návrhu by se měla vrátit na následující schůzi.     

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) dnes před poslanci zdůraznil, že tento způsob financování schodku je obsažen již v zákoně o státním rozpočtu, který sněmovna přijala loni v prosinci. Podle něj jde o nejméně nákladný způsob jeho krytí.     

Kalousek již dříve zdůraznil, že pokud by sněmovna tento zákon nepřijala, muselo by ministerstvo krýt deficit vydáváním státních pokladničních poukázek, což by bylo mnohem dražší. „Ten kdo nepodpoří tuto variantu, by měl dokázat říct, jaká varianta je vůči daňovému poplatníkovi nejšetrnější. Protože žádná taková není, tak nepodpora tohoto návrhu znamená tahání peněz z kapsy daňových poplatníků,“ argumentoval Kalousek. Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana však sociální demokracie emisi nepodpoří.     

Pokud by k vydání dluhopisů došlo, měly by mít tříletou až patnáctiletou splatnost. Vydáním se splatností delší než jeden rok se chce ministerstvo financí vyhnout riziku, které by mohlo vzniknout v případě, že by se příliš zvýšil podíl krytí dluhu krátkodobými dluhopisy. V případě poruch na finančním trhu by se mohlo stát, že by stát nemohl nově vydávané dluhopisy prodat, a dostát tak svým závazkům.