Těžaři v Lesích ČR uvažují kvůli nízké ceně dřeva o odstoupení od zakázek

Hradec Králové - Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) hrozí, že firmy pracující ve státních lesích odstoupí od zakázek, které s podnikem podepsaly na začátku roku. Těžaře k takovým myšlenkám donutily nízké ceny suroviny vzniklé na trhu následkem větrných kalamit. V těchto dnech jednají obě strany o dalším postupu. Těžaři tlačí na cenu, ta se dle zákona ale nemůže zvýšit víc jak o pět procent.

Smlouvy z tendrů na práce a obchod se dřevem v hodnotě asi 11 miliard korun platí pro roky 2008 až 2010. „Přes původně pozitivní vývoj v otázce tendrů nás živelné události na pozadí recese ve dřevozpracujícím průmyslu opět postavily na začátek,“ uvedl generální ředitel LČR Jiří Novák.

Problémy vyplývají z toho, že smlouvy z tendrů připravených striktně podle zákona o veřejných zakázkách neumožňují pružně na novou situaci cenově reagovat. Cenu lze následně měnit jen v rozsahu pěti procent. 

Podle předsedy Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství Miloše Baláka šla například cena kulatiny pro druhé čtvrtletí proti minulému období dolů zhruba o třetinu. „Smlouvy také nedokážou reagovat na kalamitu, která zvyšuje náklady a mění těžené sortimenty dříví,“ řekl Balák.

Těžařům při změněné situaci hrozí ztráty a chtěli by proto vyšší cenu za provedené práce a nižší cenu za kupované dřevo. „Denně o tom vedeme jednání a hledáme mechanismus, jak situaci vyřešit,“ řekl mluvčí LČR Radek Drahný.