Česká plynárenská zajistí dodávky z Norska

Praha - Česká plynárenská dnes začala přivádět norský zemní plyn do Česka. Objemný kontrakt přinese diferenciaci zdrojů. Kromě norského je Česko zásobeno z velké části plynem ruským. Hodnota obchodu není známa, odhaduje se, že může jít do bilionů korun.

 

Firma získala plyn na základě dlouhodobého kontraktu s norským státním gigantem StatoilHydro. „Jednání byla náročná,“ shrnul vyjednávání s norským partnerem obchodní ředitel České plynárenské Eduard Pákla.

„Nakupujeme plyn jak norský, tak ruský,“ pochlubil se Pákla. Česká plynárenská je prvním, kdo je pro tak velkou těžební společnost přímým koncovým zákazníkem. Ruský plyn importuje do Česka i společnost RWE, jen ale jako doplněk jiných smluv s koncernem Gazprom.

„K takovým obchodům se dostanou jen ty největší společnosti. Nejde tady ani o miliardové, ale až bilionové obchody,“ odhaduje energetický analytik Vladimír Štěpán. Jde o dodávky v objemu pěti až deseti procent spotřeby zemního plynu v Česku, tedy do jedné miliardy metrů krychlových.

Česká plynárenská je jedním z obchodníků s plynem, vlastníky akcií jsou fyzické osoby. Spolupracuje a je personálně propojena se společností Česká energie, která se zabývá obchodem s elektřinou a souvisejícími službami. Zaměřuje se na malé a střední podniky s velkým počtem odběrných míst. Mezi její zákazníky patří například sítě čerpacích stanic OMV a Benzina, obchodní sítě Mountfield a KFC či zemědělské podniky.