Octavia v cizině je o 50 tisíc levnější než u nás, možná díky nekalosti

Brno - Antimonopolní úřad prošetřuje ceny nových aut v Česku. Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi jsou auta totiž i o několik set tisíc korun dražší. Například nová Škoda Octavia stojí přes 525 tisíc korun, naproti tomu v Německu je o necelých 42 tisíc korun levnější. Za rozdílem cen lze spatřovat různé standardy výbavy aut na jednotlivých trzích nebo zákony poptávky. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale bude hledat nekalost.

„Pokud jsou Češi ochotni za škodovku platit to, co za ni platí, škodovka samotná by byla podle mne velmi hloupá, kdyby zlevňovala,“ myslí si šéfredaktor Auto 7 Jan Blažek.

Antimonopolní úřad se ale rozhodl zakročit a zjišťuje, jestli automobilky uměle nezvyšují ceny tím, že stanovují prodejcům a servisům takové podmínky, které brání konkurenci. „Je možné, že ceny jsou rozdílné díky výbavě. Je také ale dosti možné, že na trhu dochází k nekalému jednání. Na to se chceme blíže podívat,“ uvedl předseda ÚOHS Martin Pecina.

V Česku jsou obecně dražší automobily střední a vyšší třídy, naopak menší vozy vycházejí levněji než v cizině. Pokud by se potvrdilo, že některé automobilky brání konkurenci, hrozila by jim pokuta až deset milionů korun nebo deset procent z jejich ročního obratu.