Čeští průmyslníci chtějí nižší úrokové sazby a termín přijetí eura

Praha - Silná koruna může mít závažné dopady na české hospodářství. Shodli se na tom zástupci zhruba čtyřiceti nejvýznamnějších profesních asociací a firem. Koruna podle nich představuje vážnou hrozbu, která se netýká pouze exportérů. Problémy se totiž přenáší i na jejich dodavatele. Svaz průmyslu a dopravy navrhuje řešení v podobě snížení úrokových sazeb a stanovení pevného termínu přijetí eura. Pohyb úrokových sazeb lze tušit s termínem příštího zasedání bankovní rady, dnes odvahu k změně úrokových sazeb publikoval víceguvernér Miroslav Singer.

„Očekáváme, že se dopady projeví především ve třetím a čtvrtém kvartálu tohoto roku a potom na začátku příštího roku,“ varuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn.

Problémy se krom exportérů, kterými jsou často zahraniční firmy, dotknou ale i českých subdodavatelů, kteří jsou s vývozci provázáni. „Budou klesat výsledky zahraničního obchodu a bohužel také poroste nezaměstnanost,“ varuje Jahn. Podniky totiž podle něj budou muset omezovat výrobu.

Jahn navrhuje dvojí řešení současné situace. Česká národní banka by měla snížit úrokové sazby, dojít k tomu může už 7. srpna, kdy se koná zasedání bankovní rady. Druhým řešením by mělo být stanovení pevného data přijetí eura, a to nejlépe na rok 2012.

O návrzích by zástupci svazu chtěli na racionální a pragmatické bázi jednat s premiérem Mirkem Topolánkem a guvernérem ČNB Zdeňkem Tůmou. „Jde nám o to, přesvědčit premiéra, že dopady můžou být opravdu drastické, když se ukážou až s určitým časovým zpožděním,“ shrnuje Jahn.

Svůj pohled na sílící českou měnu a její nebezpečí pro ekonomiku představil Martin Jahn i v pořadu Interview ČT24. „Během několika let by musely podniky zvýšit produktivitu o 40 procent, protože přesně takové je tempo posilování měny, a to jednoduše nejde,“ loboval za exportéry Jahn. „Koruna už níž klesat nemůže, kurz je už teď velmi nadhodnocený,“ uvedl. „Ke konci měsíce srpna máme přislíbeno jednání s premiérem,“ potvrdil. Samotná Škoda Auto, v jejíž ruské pobočce je Jahn šéfem, odečetla díky silné koruně za uplynulý půlrok 3,6 miliard korun.

ČNB zatím buduje pozice

Víceguvernér České národní banky Miroslav Singer dnes pro server patria.cz připustil, že by na měnovém zasedání 7. srpna mohl zvažovat snížení úrokových sazeb. „Já si to určitě umím představit. Pokud jde o faktory, určitě bude hrát u mne i mých kolegů velkou roli například odhad toho, kam se ubírají inflační očekávání, vnější vývoj, jsou-li již viditelné znaky ochlazování naší ekonomiky a co si myslet o kursu,“ uvedl Singer.

Hlavní starostí centrální banky je vývoj inflace. „Pokud usoudíme, že by koncem příštího roku mohla inflace hluboko podstřelit cíl, snižování sazeb je na místě,“ dodal.

Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je nadále 3,75 procenta. Úrokové sazby změnila bankovní rada naposledy na počátku února, a to o čtvrt procentního bodu vzhůru. Na konci června nechali centrální bankéři sazby beze změn.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma přitom v reakci na rekordně posilující korunu uvedl, že by mohla ČNB sazby i snížit. Koruna následně oslabila o desítky haléřů.

Téma termín přijetí eura, druhý z požadavků průmyslníků, zatím není na pořadu agendy žádné příslušné instituce. Podporu exportérům nedávno deklarovala jen parlamentní opozice.