Průměrná mzda v Česku je 23 182 korun, máte ji?

Praha - Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o osm procent na 23 182 Kč. Proti stejnému období loni byla o 1 718 korun vyšší. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, se v průměru zvýšila o 1,1 procenta. Jde o nejnižší růst reálné mzdy za posledních deset let. Mzdy v podnikatelské sféře se reálně zvýšily o 2,3 procenta, v nepodnikatelské sféře naopak reálně o 3,6 procenta klesly. S průměrnou měsíční hrubou mzdou převyšující 28 tisíc korun vede mezi regiony již tradičně Praha. Aktuální čísla publikoval dnes český statistický úřad.

Pro ilustraci minimální mzda v české republice byla ustanovena loni na 8 tisících korunách. Nejméně placeným odvětvím je zemědělství s průměrnou mzdou přibližně 17 tisíc, tradičně nejvyšší platy pobírají zaměstnanci v sektoru finančního zprostředkování. Toto srovnání platí pro odvětví, které zaměstnává v souhrnu více než 20 tisíc lidí. Bez ohledu na počet zaměstnanců je nejvyšší průměr v odvětví letecká doprava, přibližně 70 tisíc. Nejvyšší nárůst průměrného platu zaznamenali pracovníci s nemovitostmi, a to o třetinu proti uplynulému období.

Zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají podle ČSÚ mzdu nižší, než je celostátní průměr. Více vypovídající bývá ale údaj o takzvaném mediánu. Ten za loňský rok stoupl na 20 908 korun z 19 512 Kč o rok dříve. Medián je mzda takzvaného prostředního zaměstnance, ve srovnání s ním má polovina zaměstnanců plat vyšší a polovina nižší.

Analytici vidí i dopad na zpomalení ekonomiky

Celkově pomalý růst reálných mezd o 1,1 procenta ve druhém čtvrtletí způsobený letošní vysokou inflací způsobil podle analytiků zpomalení spotřeby a tím i celé ekonomiky.

To bude mít negativní vliv i na platovou konvergenci s vyspělou Evropou. Dotahování úrovně západoevropských zemí bude podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové během na dlouhou trať. „Ty nejoptimističtější výpočty ukazují, že Čech bude brát stejnou mzdu jako Němec nejdříve v roce 2037. V nejbližších letech přitom překleneme největší propast a malý zbývající rozdíl budeme dotahovat po druhou polovinu období,“ uvedla.

Průměrná mzda za celý letošní rok by měla podle Šichtařové činit zhruba 23 600 korun. „Koncem roku budeme ale díky jednorázovým prémiím již na více než 25 tisících. To znamená, že koncem roku již mzda překročí 1 000 euro. Koncem roku 2010 již bude průměrná mzda výrazně nad 28 tisíc,“ odhadla.