Invalidé budou mít přístup k důchodům obtížnější

Praha - Leden 2010 bude znamenat změnu pro 534 tisíc invalidních důchodců. Doposud měkká kritéria nabytí penze se zpřísní. Plný a částečný důchod v současné podobě zmizí ze světla světa. Nový zákon o důchodovém pojištění nabídne tři druhy penzí. Nynější invalidní důchodce změny trápit nemusí, bude se na ně vztahovat současná úprava.

Dnes má na plný invalidní důchod nárok člověk, jemuž kvůli nepříznivému zdravotnímu stavu klesla schopnost vydělávat si nejméně o 66 procent. Nově to bude nejméně o 70 procent.

Částečný invalidní důchod se od roku 2010 rozdělí do dvou stupňů. Nyní ho mají ti, jejichž schopnost pracovat je nejméně o 33 procent nižší. Nově lidé s poklesem schopností o 35 až 49 procent dostanou menší částečnou penzi než dosud. Stejný důchod jako nyní získají osoby se sníženou schopností pracovat, a to o 50 až 69 procent.

Jak se penze vypočítá?

Invalidní důchod se skládá ze dvou částí. Pevný díl je pro všechny stejný a činí od letošního srpna 2 170 korun. Procentní část se stanovuje jako procento za každý rok pojištění z výpočtového základu. U plných invalidních penzí je to nyní 1,5 procenta, u částečných 0,75 procenta. Tyto sazby budou dál platit pro důchod třetího a druhého stupně, tedy u nejvážněji a vážněji postižených. V prvním stupni bude důchod nižší než dosud, vypočítá se sazbou 0,5 procenta ze základu.

Státní pokladně se uleví

Doposud činil plný invalidní důchod v průměru 8 842 korun, částečný 5 404 korun. Změny by měly přinést úspory. Podle zprávy ministerstva práce by se v roce 2010 měly pohybovat kolem 400 milionů korun, v roce 2015 by měly činit 2,2 miliardy a v roce 2020 zhruba 4,1 miliardy korun.