Bill Gates je už 15 let nejbohatším Američanem

New York - I přes ztrátu dvou miliard dolarů obhájil zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates podle magazínu Forbes 15. rokem za sebou pozici Američana s největším majetkem. Na druhém místě skončil investor Warren Buffet. Pokles majetku utrpělo 126 lidí na seznamu, šestkrát více než loni. S největší ztrátou se musel smířit kasinový magnát Sheldon Adelson, jehož jmění se ztenčilo o 13 miliard dolarů.

Třetí v pořadí je šéf softwarové firmy Oracle Lawrence Ellison s majetkem v hodnotě 27 miliard dolarů. Další čtyři místa obsadili členové rodiny Waltonů, následníci zakladatele maloobchodního gigantu Wal-Mart Sama Waltona. První desítku doplňují starosta New Yorku Michael Bloomberg se zhruba 20 miliardami dolarů a šéfové průmyslové skupiny Koch Industries bratři Charles a David Kochové.

Z letošního seznamu 400 nejbohatších Američanů však kvůli ekonomickému útlumu vypadla některá známá jména a majetky velkého počtu boháčů klesly. Například bývalý šéf největší americké pojišťovny AIG Maurice Greenberg nebo nedávná šéfka internetové aukční síně eBay Meg Whitmanová. „Skutečnost, že bohatí nebohatnou, znamená, že ekonomika je zablokovaná,“ uvedl redaktor Forbesova seznamu Matthew Miller. „Neposkytují se úvěry, na trzích je velmi málo likvidity a nedají se dělat obchody, takže ekonomika klesá,“ dodal.

Nejnižší možný majetek, s nímž se Američan mohl dostat na seznam Forbesu, byl druhým rokem po sobě 1,3 miliardy dolarů. Celkový majetek lidí na seznamu dosáhl 1,57 bilionu dolarů, což je asi osminásobek hrubého domácího produktu České republiky.