Francie podpoří ekonomiku 26 miliardami eur

Paříž - Francie už zná podrobnosti vlastního balíčku na podporu ekonomiky v době světové finanční krize. Ze státního rozpočtu půjde na oživení hospodářství 26 miliard eur, což představuje zhruba 1,3 procenta hrubého domácího produktu země. Peníze mají směřovat hlavně na podporu automobilek a do sociální oblasti. Oznámil to dnes francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Stát se podle Sarkozyho například chystá urychlovat vracení daňových přeplatků firmám. Místo, aby to činil na konci roku, bude to dělat již od začátku roku.

Peugot, Renault, Citroën…

Francouzský prezident zároveň zdůraznil, že nenechá znevýhodnit francouzský automobilový průmysl v době, kdy USA přistupují k mohutné podpoře tohoto odvětví. Podle něho se stát chce vložit jako garant mezi výrobce a kupující v systému nákupu aut na splátky. Prezident upozornil, že na splátky si pořizují vozidla tři čtvrtiny Francouzů, a že je tedy nutné především zajistit, aby se tento systém nezhroutil.

Kvůli finanční krizi s nejistými vyhlídkami domácností na splácení dluhů klesl prodej automobilů ve Francii téměř k nule a některé zdroje hovoří o jednom milionu aut ve skladech.

Pryč se sociálními odvody

Stát chce v rámci politiky zaměstnanosti zbavit v roce 2009 firmy zátěže sociálních příspěvků na každého nově přijatého zaměstnance. Sarkozy však zároveň zdůraznil, že s podporou nemohou počítat firmy, které stěhují výrobu do jiných zemí s levnější pracovní silou.

Chystaný podpůrný balíček však nebude zadarmo. Pokud by injekce zafungovaly a zvýšily hospodářský růst v příštím roce o 0,6 procenta, rozpočtový deficit by se prohloubil na 3,9 procenta HDP. Původní představa vlády přitom počítala se stropem 3,1 procenta hrubého domácího produktu.