Zateplení paneláků nemusí vždy přinést úsporu energie

Praha - V České republice je kolem 1,2 milionu panelových bytů. Jen necelá čtvrtina z nich je zrekonstruovaná - s novou fasádou a moderními plastovými okny. Ti majitelé, kteří již opravu provedli nebo o ní uvažují, si od tohoto opatření neslibují pouze zlepšení vzhledu jejich domu, především věří, že se jim nemalá investice vrátí v podobě nižších účtů za vytápění. Podle odborníků se ale jejich očekávání nemusí splnit.

Problémem je to, že se při zateplování panelových domů často nepřiměřeně šetří a nepoužívá se dostatek izolační hmoty. Takové zateplení má pak spíše estetickou funkci. „Panelové domy, které se opravovaly zhruba před čtyřmi lety, se zateplovaly zhruba čtyřmi centimetry izolace a dneska jsou naprosto nevyhovující,“ poznamenal v rozhovoru pro Českou televizi František Macholda, obchodní ředitel společnosti EkoWATT, která se zabývá poradenstvím v oblasti úspor energie. Čtyři centimetry izolační hmoty jsou podle něj naprosto zanedbatelné a neuspoří vůbec nic.

Kvalitní zateplení je drahé, přínos ale významný

Za kvalitní zateplení paneláku a výměnu oken zaplatí jeho majitelé zhruba 160 tisíc korun na jednu bytovou jednotku. Celkově tak jen tato základní rekonstrukce klasického sedmipatrového domu se 32 byty vyjde na více než 5 milionů korun. Je to nemalá investice, dokáže ale ušetřit zhruba 40 procent nákladů na vytápění a třetinu nákladů na ohřev teplé vody, což je rozhodně nezanedbatelná položka.

„Návratnost (investice) je ve většině případů přes deset let. Záleží samozřejmě na typu panelového domu. U starších paneláků je ta návratnost kratší, protože jejich základní startovací pozice je mnohem horší, takže ušetříme mnohem více. U panelových domů postavených později je ta úspora menší,“ dokreslil situaci Macholda.

S rekonstrukcí se snaží pomoci stát, peněz ale není dost

Aby byla rekonstrukce starých paneláků méně finančně náročná, snaží se ji podporovat i stát. K tomu mu slouží dotace z Programu Panel, které je možné využít na opravu, modernizaci a rekonstrukci panelových domů a které spravuje Státní fond rozvoje bydlení. Objem žádostí o dotace ale každý rok mnohonásobně převýší objem prostředků, které ze státního rozpočtu na tyto projekty směřují. Běžně se tak stává, že již v prvních měsících roku je příjem žádostí zastaven.

V panelových domech bydlí zhruba třetina obyvatel České republiky. I když nejsou považovány zrovna za luxusní bydlení, je po nich na trhu stále poměrně velká poptávka. Panelový byt o velikosti 4+1 totiž stojí podobně jako novostavba 3+kk ve srovnatelné lokalitě. Na nastěhování do něj navíc není potřeba čekat několik let, než ho developer dostaví, a banky na něj půjčí stejně ochotně jako na novostavbu.