Europoslanci dali energeticko-klimatickému balíčku zelenou

Štrasburk - Takzvaný energeticko-klimatický balíček přinášející řadu přelomových opatření v energetice a průmyslu, na němž se minulý týden na summitu EU dohodli lídři členských států, dnes prošel hlasováním v Evropském parlamentu. Průmysl Evropské unie tak čeká doslova zelená revoluce, když do roku 2020 bude muset výrazně snížit emise skleníkových plynů.

Rozhodnutí europarlamentu přivítal český ministr životního prostředí Martin Bursík: „Balíček je zásadní krok a motivace k energeticky efektivní nízkouhlíkové ekonomice, dává šanci na dlouhodobou konkurenceschopnost evropské ekonomiky a potvrzuje silnou autoritu Evropské unie ve světové politice.“

Ekologickým aktivistům však návrh nestačí. „Parlament sám snížil svou váhu, když neměl odvahu učinit byť malé změny kompromisů vyjednaných minulý pátek na summitu EU. Evropa slibovala, že povede boj proti změnám klimatu, zatím nás ale vodí za nos,“ prohlásila Joris den Blankenová z organizace Greenpeace.

Energeticko-klimatický balíček je ve své podstatě nástrojem, který má unii pomoci splnit ambiciózní cíle v oblasti ochrany klimatu. Do roku 2020 si sedmadvacítka předsevzala zvýšit podíl obnovitelných zdrojů v energetice na 20 procent a rovněž o 20 procent snížit emise škodlivin. Ke snižování emisí má přispět nový systém obchodování s emisními povolenkami. Dnes je znečišťovatelé dostávají zdarma, po roce 2013 je budou muset nakupovat.

Povolenky jen pro někoho

Právě obchodování s povolenkami bylo nejvíce rozporuplným bodem v jednání o balíčku. Především na nátlak nových členských států EU tak bude náběh systému postupný. Všichni znečišťovatelé by měli povolenky nakupovat až v roce 2020. Elektrárenské společnosti ve státech, které jsou závislé na uhlí, tedy i v Česku, si tak alespoň zpočátku nebudou muset kupovat všechny povolenky. Elektřina tak kvůli balíčku zřejmě zdraží méně, než se původně čekalo.