Kolik odvádíme na nemocenské pojištění?

Příbor - Kromě nemocenské, které jsme se věnovaly již před časem, došlo od Nového roku k velkým změnám také v oblasti odvodů na nemocenské pojištění. Mění se výše procentních sazeb, podle kterého se odvody vypočítávají, jak na straně zaměstnanců, tak zaměstnavatelů a v případě osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Se změnami musí počítat také studenti, kteří byli doposud pojištěni za zákona.

Změny u zaměstnavatelů

Zaměstnavatelé budou nově na nemocenské pojištění místo dosavadních 3,3 procent platit v roce 2009 2,3 procenta z vyměřovacího základu a od roku 2010 se mohou těšit ještě na další snížení na 1,4 procenta.

Aby nedošlo k přílišnému finančnímu zatížení zaměstnavatelů, kteří nyní musí vyplácet po prvních čtrnáct dnů nemoci svým chorým zaměstnancům tzv. náhradu mzdy, bude se jim v roce 2009 od odváděného pojistného odečítat polovina nákladů na náhradu mzdy. Od roku 2010 pak bude platit úleva pro zaměstnavatele, kteří nebudou zaměstnávat více než 50 zaměstnanců - tito se budou moci přihlásit k refundaci poloviny nákladů na náhradu mzdy, ovšem budou odvádět vyšší pojistné.

Změny u zaměstnanců a podnikatelů

U zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných se odvody na nemocenské pojištění shodně snižují o 0,1 procenta. U zaměstnanců tak bude celková výše sociálního pojištění činit 7,9 procenta místo dosavadních 8 procent. OSVČ budou platit 2,4 procenta, nemocenské pojištění přitom v jejich případě zůstává i nadále dobrovolné a platí se z vyměřovacího základu, který si podnikatel sám určí. V roce 2009 však musí minimální základ činit 4 000 korun měsíčně.

Nemocenské pojištění studentů

Jednou z novinek v nemocenském pojištění je také to, že studenti přestávají být ze zákona účastni nemocenského pojištění, jak tomu bylo doposud. Studenti sice neměli nárok na nemocenské, ale např. studentky, kterým se narodilo dítě, měly nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Protože nyní již studenti nemocenského pojištění ze zákona účasti nebudou, budou studentky při narození dítěte zabezpečeny rodičovským příspěvkem, který patří mezi dávky státní sociální podpory.

Jedinou výjimkou jsou pracující či podnikající studenti. V případě, že student při studiu pracuje či podniká, platí pro něj ustanovení stejná jako u všech ostatních zaměstnanců či osob samostatně výdělečně činných.

Zvláště u studentů je však třeba mít na paměti, že od ledna 2009 platí, že nemocenského pojištění nejsou účastni zaměstnanci, kteří pracují v zaměstnání malého rozsahu, což je zaměstnání, které netrvalo ani nemělo trvat 15 kalendářních dnů a sjednaný výdělek z tohoto zaměstnání nepřesáhl 2 000 korun měsíčně. Pokud tedy student pracuje v takovém pracovním poměru, nemá nárok na nemocenské dávky. Rovněž i nadále platí již zažitý princip, že nemocenského pojištění nejsou účastni zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce.

Studenti technických škol.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
před 1 hhodinou

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 5 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 14 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 14 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 21 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
16. 7. 2025
Načítání...