Stavebnictví 09 očekává navzdory krizi růst

Praha - Stavební výroba má letos navzdory očekávání poklesu poptávky způsobeného dopady finanční krize růst. Stavebnictví je obvykle indikátorem budoucího vývoje ekonomiky a je první, které v případě "nemoci" národního hospodářství udává čísla o poklesu. Odhad Svazu podnikatelů ve stavebnictví čeká ale dobrý rok. Pomoci k němu mají hlavně státní zakázky. Naopak u výstavby nových bytů se čeká propad.

V uplynulých několika letech se dařilo růstu domácího produktu v průměru pětiprocentním růstem. Stavebnictví převyšovalo souhrn ekonomiky ještě několika procenty. Teď by mělo alespoň kopírovat vývoj hrubého domácího produktu. Třeba průmysl ale čeká záporný růst. „Trh v prvním pololetí může spadnout i o 10 procent, na druhou stranu, pokud se situace zlepší, může být druhé pololetí o to lepší,“ předvídá analytik Aleš Michl.

Očekávaný propad bytové výstavby mají vynahradit investice státu hlavně do dopravní infrastruktury. Šéf svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš přitom spoléhá na slib premiéra. „Vláda mluví o podpoře obnovy bytového fondu nebo o zateplování,“ připomíná Matyáš.

Video Reportáž Jana Hreňa s komentářem Gustava Slamečky
video

Reportáž Jana Hreňa s komentářem Gustava Slamečky

Z tučných příjmů se může radovat i fond dopravní infrastruktury. Loni měl v rozpočtu 87 miliard korun, nakonec se ale peněz našlo víc. „V příštím roce očekáváme navýšení až ke konečným 100 miliardám,“ těší ředitele fondu Gustava Slamečka.