V České rafinérské hrozí stávkou

Kralupy nad Vltavou/Litvínov - Zaměstnanci České rafinérské v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově hrozí stávkou. S vedením firmy se totiž nemůžou dohodnout na nové kolektivní smlouvě. Ta ztroskotala na jediném bodě, avšak často nejproblémovějším nárůstu mezd. Management firmy, jejímž většinovým vlastníkem je petrochemická skupina Unipetrol považuje požadavky odborů za nereálné.

Odbory hlásí stávkovou pohotovost. Požadovali pro 700 zaměstnanců České rafinérské šestiprocentní nárůst mezd. Vedení společnosti je ale ochotné platy navýšit jen o 2 a půl procenta. Předseda odborové organizace České rafinérské Jan Klimeš dodává, že situace se dramatizuje požadavkem nového vedení Unipetrolu, které požaduje dokonce nulové navýšení.

Návrh na navýšení platů je podle českého zpracovatele ropy neadekvátní současné ekonomické situaci jak v globálním kontextu, tak i v kontextu rafinérských výrob. Odbory přesto tvrdí, že se firma za finanční krizi schovává. Její roční zisk je 300 milionů korun. Pokud se vedení rafinérií s odboráři nedohodne nejpozději do konce dubna, chtějí zaměstnanci přerušit výrobu.

Jan Klimeš, předseda odborové organizace České rafinérské:

0„Co by bylo kolektivní vyjednávání bez možnosti stávky - žebrání a my žebrat nechceme, my poctivě pracujeme a za poctivou práci chceme poctivě peníze.“

Vedení společnosti připravuje opatření nouzového řešení, kdyby varianta protestu nastala. Stávka je pro obě strany krajním řešením a může jí ještě zabránit zprostředkovatel. Na žádost odborářů jej určilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministerský prostředník teď má na vyjednání smíru mezi oběma stranami lhůtu 15 dnů.

Jan Klimeš
Jan Klimeš