Nový zákon z pera ČNB zachrání banky v nouzi

Praha - Experti České národní banky sepisují novelu bankovního zákona, která umožní státní intervenci na záchranu bank v potížích. Serveru Aktuálně.cz to řekl viceguvernér centrální banky Miroslav Singer s tím, že tím ČR srovná krok s ostatními evropskými zeměmi. Česko by tak bylo zajištěné pro případ, že by takovou legislativu v budoucnu potřebovalo. Pokud by případný nedostatek kapitálu nenavýšil majitel banky či jeho obchodní partner, mohla by chybějící peníze dodat státní pokladna. Stát by se však na rozdíl třeba od Británie nestával vlastníkem dotyčné banky.

„Chystáme zpřesnění legislativy, jež by zohlednilo naše i čerstvé mezinárodní zkušenosti s řešením problémových bank tak, aby v případě, že to někdy budeme potřebovat, byla naše legislativa srovnatelná s jinými zeměmi,“ řekl Singer. Nová norma by měla umožnit během několika dnů zvýšit základní kapitál banky v potížích.

Novelu může buď ve zrychleném řízení schválit sněmovna, anebo může zůstat v ČNB a použije se až ve chvíli, kdy bude potřeba. Podle Singera totiž nyní českým bankám bezprostřední nebezpečí nehrozí. „Bankovní systém má k dispozici dost kapitálu a zůstává ziskový,“ uvedl Singer v publikaci ČNB z konce března.

Nejtvrdší předpis v tomto směru používá Británie, kde se navýšením kapitálu stát stává spoluvlastníkem banky. ČNB zřejmě doporučí mírnější formu, kdy stát získá určitý vliv na řízení problémového finančního ústavu. Ve většině ostatních evropských zemích platí nebo se zavádí norma, podle níž může stát banku v potížích urychleně rozprodat. Tím se zaručí přežití jejích zdravých částí a může se tak zachovat důvěra klientů.

Nová pravidla se mohou využít ve chvíli, kdy základní kapitál banky významně poklesne pod hranici osmi procent všech aktiv. Přiblížit předpisy českého bankovního dohledu evropským pravidlům už dříve požadovali autoři protikrizového plánu ČSSD.