Japonská ekonomika dostane finanční injekci

Tokio - Japonská vláda dnes navrhla plán na podporu ekonomiky novými stimulačními výdaji v rekordní sumě 15,4 bilionu jenů (přes tři biliony korun). Je to celkem 3,1 procenta hrubého domácího produktu. Plán počítá s tím, že dodatečné výdaje budou pokryty novými emisemi vládních dluhopisů v sumě až 11 bilionů jenů, což ale zvýší již tak obrovský státní dluh země.

Takový stimulační plán by v Japonsku neměli poprvé. Pro letošní rok výše výdajů v rámci stimulačního plánu dosáhla 12 bilionů jenů. Tokio tak  chce podpořit ekonomiku výdaji navíc v objemu 5,5 procenta HDP. Japonsko si přitom sérií stimulačních balíčků z 90. let zvýšilo veřejný dluh na povážlivou úroveň zhruba 180 procent HDP a podle nedávného doporučení OECD již pro další takové výdaje nemá ve veřejných financích prostor.

Vládní Liberálně-demokratickou stranu k rozsáhlým stimulačním plánům tlačí blížící se parlamentní volby. Není však jisté, zda Japonsko plán přijme. Horní komoru parlamentu totiž ovládá opozice, která může plán zablokovat. Vláda jej oficiálně předloží v pátek.  

Plán pomůže jen krátkodobě

Ekonomové připouštějí, že balík na určitou dobu ekonomice pomůže, dlouhodobě však kvůli němu základní problémy ekonomiky zesílí. „Podrobnosti plánu vypadají jako dočasná opatření na podporu poptávky, nevěnují však žádnou pozornost zvyšování produktivity strany nabídky,“ poukázal na problém Masamiči Adači z banky JPMorgan. „Může to podpořit HDP asi na rok, dlouhodobější důsledky však budou negativní. Zátěž veřejných financí se stále zvyšuje,“ dodal.

Japonsko se nyní potýká s nejhorší recesí od druhé světové války. Ekonomika klesla v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně o 12,1 procenta a zažila nejhlubší pokles od ropné krize roku 1974. Jádrem japonských problémů je propad vývozu za poslední rok zhruba na polovinu. Kvůli tomu prudce klesá průmyslová výroba a zvyšuje se nezaměstnanost. Propad ekonomiky se čeká v celém prvním pololetí tohoto roku.

Tokijská burza
Tokijská burza
Více fotek
  • Tokijská burza autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/459/45868.jpg
  • Tokijská burza autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/459/45871.jpg