Šéf Telefóniky může jít na 4,5 roku za mříže

Madrid - S generálním ředitelem společnosti Telefónica Césarem Aliertou obviněným z podvodu z konce 90. let, kdy vedl tabákový podnik Tabacalera, začal v Madridu soud. Podle obžaloby tehdy zneužil neveřejných informací k výhodnému nákupu akcií a obohatil se tak o 1,8 milionu eur (zhruba 48 milionů korun). Prokuratura pro něj žádá trest čtyři a půl roku vězení. Případ je vyšetřován mnoho let a v roce 2005 ho již španělská justice dokonce označila za promlčený. Později byl však znovu otevřen. Obhajoba se o přerušení procesu snažila i dnes, jelikož spotřebitelské sdružení AUGE, které kauzu odstartovalo, svá obvinění vůči Aliertovy v pondělí stáhlo.

Případ byl otevřen v roce 2002 kvůli stížnosti sdružení spotřebitelů AUGE, které upozornilo, že investiční společnost, kterou založil Alierta a jeho žena, nakoupila velký podíl akcií Tabacalery těsně předtím, než firma v roce 1997 oznámila akvizici amerického výrobce doutníků Havatampa. Obžalovaný krátce poté prodal investiční společnost svému synovci. Převzetí americké firmy vyústilo ve vzestup akcií Tabacalery, takže investice šéfa Telefóniky se v krátké době výrazně zhodnotila.

Po třech letech vyšetřování označila španělská justice Aliertův případ za promlčený. V roce 2007 pak bylo prošetřování přes obranné snahy obhajoby obnoveno. Zapojila se do něj i španělská Národní komise pro trh s cennými papíry, která ovšem obžalovaného nijak nepotrestala. Obhajoba i dnes v soudní síni žádala zastavit vyšetřování a Aliertův obhájce žádal zrušení procesu, jelikož sdružení spotřebitelů AUGE v pondělí svá obvinění stáhlo.

Tabacalera se v roce 1999 spojila s francouzskou tabákovou společností Seita v nový podnik Altadis, který začátkem loňského roku koupil britský Imperial Tobacco. V čele Telefóniky stojí Alierta devět let a od roku 2003 má v rukou veškeré výkonné funkce.