Podnět k prošetření obřího výběrového řízení již antimonopolnímu úřadu předalo konsorcium vedené PPF, které se o zakázku původně ucházelo, bylo ale z tendru vyřazeno. Zabývat se jím má Pecinův antimonopolní úřad.
„Shledáváme střed zájmu v tom, že by byl pan Pecina ministrem a šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten střed zájmu není o tom, že se v této souvislosti apriori něco negativního stane, ale vždy to vyvolává určité pochybnosti,“ řekl České televizi Václav Láska z Transparency International.
Na možný problém u Peciny upozorňují v médiích i mnozí právníci. Podle prezidenta Václava Klause ale žádnému kandidátovi na ministerský post vyškrtnutí ze seznamu kvůli střetu zájmů nehrozí.
Pecina žádný střet nevidí
Šéf antimonopolního úřadu ale s názory Transparency International ani právníků nesouhlasí. Žádný střet zájmů v jeho případě prý nehrozí. „Žádný střet zájmu nevidím, já jsem šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ten tendr dělá ministerstvo financí,“ prohlásil. Navíc je podle něj klidně možné, že prozatímní vláda o vítězi tendru ani rozhodovat nebude a přenechá celou věc až kabinetu vzešlému z řádných voleb.
Transparency International má i další výhrady
Transparency International má ale k superzakázce celou řadu dalších výhrad. Kritika z jejích úst zazněla už v listopadu. Oznámila tehdy, že ministerstvo financí nerespektuje připomínky ministerstva životního prostředí, které se týkají zakázky na likvidaci starých ekologických zátěží. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) to však odmítl s tím, že připomínky osobně řešil s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem (SZ).
Ve hře o obří zakázku na likvidaci ekologických škod zůstávají tři firmy. Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services. Uchazeči ve druhém kole tendru získají přístup k podrobným informacím o všech problémových lokalitách, a budou tak moci ekologické škody podrobněji zanalyzovat. Na tomto základě pak do 120 dnů musí podat cenové nabídky.