Uživí se v ČR superrychlé internetové přípojky?

Praha - Od dob, kdy se lidé připojovali k internetu za zvuku modemu vytáčeného připojení, uplynulo už hodně času. Stalo se zvykem, že se poskytovatelé internetu předhánějí v nabídkách stále rychlejších přípojek. Naposledy kabelová společnost UPC koncem dubna ohlásila, že chystá nové lákadlo pro domácnosti. Uživatelé by díky němu mohli na stránkách brouzdat až 100 megabitovou rychlostí. Otázkou zůstává, zda běžní lidé mohou takovou rychlost vůbec ocenit.

Vysokorychlostní internet se stal v posledních letech doslova fenoménem doby. Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v roce 2008 dohromady 1,9 milionu vysokorychlostních přípojek. Rychlý internet měla zhruba třetina tuzemských domácností. Češi přitom v této oblasti nepatří k nejnáruživějším národům. Celosvětovou síť využívá zhruba 54 procent obyvatel starších šestnácti let, což je v rámci Evropské unie hodnota spíše průměrná.

ADSL versus Wi-Fi a kabel

Video UPC testuje ultrarychlý internet
video

UPC testuje ultrarychlý internet

Mezi rychlými přípojkami suveréně vede ADSL s více než 680 tisíci připojeními. Následuje Wi-Fi a ostatní bezdrátové technologie s 572 tisíci uživateli a kabelová televize s 360 tisíci přípojkami. Většinu z kabelových přípojek v Česku provozuje právě UPC. Ta koncem dubna avizovala, že v průběhu května zahájí neveřejné testování nových tarifů s maximální rychlostí stahování 50 a 100 megabitů za sekundu. Jednalo by se o nejrychlejší tarif určený domácnostem na českém trhu.

„Je zde hned několik důvodů. Nejdůležitější je ten, že kabelové sítě opravdu tuto rychlost zvládnou. To znamená, že můžeme nabídnout zákazníkům opravdu ten nejrychlejší a nejspolehlivější internet,“ řekl mluvčí UPC František Malina. Cena superrychlé novinky by se měla pohybovat mezi jedním a dvěma tisíci korun měsíčně.

Superrychlý internet prý není potřeba

Největší konkurent UPC, Telefónica O2, v současnosti nabízí ADSL s nejvyšší rychlostí 16 megabitů za sekundu. Podle mluvčího Martina Žabky je tato rychlost pro zákazníky zcela dostačující. V nabídce pro firmy nicméně nechybí ani stomegabitové připojení. Běžní uživatelé ho však prý nevyužijí.

Za pravdu mu dávají taky odborníci, ti však ve vyšších rychlostech vidí potenciál do budoucna. „Většina běžných uživatelů využívá nižší rychlosti, které jsou v nabídce. Ale v blízké budoucnosti takováto rychlost (100 Mbit/s) má smysl i pro domácnost,“ připouští analytik IT Jiří Vítek.

Pomalý upload

Největším úskalím současné nabídky poskytovatelů však není ani tak rychlost stahovaní, tedy oněch avizovaných 100 megabitů za sekundu, jako spíše rychlost uploadu, tedy to, jak rychle lze naopak data na síť nasdílet. Ta bývá z pravidla výrazně nižší. Tak například u svého v současnosti nejrychlejšího tarifu nabízí UPC download 20 Mbit/s, opačným směrem už však data tečou jen 1,5 megabitovou rychlostí.

V posledních letech se přitom radikálně mění chování uživatelů. Zatímco dříve spíše konzumovali obsah, který na internet nasdílel někdo jiný, dnes jsou daleko aktivnější. Stále častěji ukládají vlastní fotografie či videa. Nízká rychlost uploadu se tak stává stále větší překážkou. Podle IT odborníků je jen otázkou času, kdy na to poskytovatelé zareagují, ačkoli ti zatím podobné snahy odmítají.

Telefónica O2
Telefónica O2