Komerční bance klesl zisk o 7,5 procenta na 2,8 miliardy

Praha - Komerční bance klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 7,5 procenta na 2,819 miliardy korun, analytici ale vesměs očekávali horší výsledek. Akcie Komerční banky proto dopoledne na pražské burze posílily v 10:10 o 4,73 procenta na 2920 korun. Majitelka Komerční banky, francouzská Société Générale, se v prvním čtvrtletí naopak nečekaně ocitla ve ztrátě 278 milionů eur (asi 7,45 miliardy Kč), ačkoli o rok dříve banka hospodařila se ziskem 1,1 miliardy eur.

Komerční banka oznámila, že meziročně zvýšila čisté bankovní výnosy a snížila provozní náklady, čímž do značné míry zmírnila rostoucí rizikové náklady vyvolané současnými obtížnými ekonomickými podmínkami v České republice.

Čisté provozní výnosy Komerční bance stouply o 8,2 procenta na 8,49 miliardy korun a objem provozních nákladů meziročně poklesl o 4,3 procenta na 3,4 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy, hlavní zdroj příjmů, stouply o 6,8 procenta na 5,42 miliardy korun.

Video KB hlásí pokles zisku
video

KB hlásí pokles zisku

Milan Lávička, Analytik FT:

„Celý trh očekával výrazně horší výsledky, hlavní rozdíl byl způsoben překvapivě nižšími provozními náklady a opravnými položkami než trh obecně očekával.“

Náklady rizika, které vyjadřují zhoršení splácení úvěrů klienty, narostly zhruba trojnásobně na 1,58 miliardy korun. Většina analytiků předpokládala
růst této položky na 1,9 miliardy korun a výše. Objem půjček poskytnutých klientům vzrostl meziročně o 15,3 procenta na 378,9 miliardy korun. Objem hypoték občanům pokračoval v růstu na 92,6 miliardy Kč, tedy meziročně o 18,8 procenta, přestože prodej nových hypoték se v důsledku nižší poptávky snížil o téměř 32 procent. Spotřebitelské úvěry narostly o 14,7 procenta na 29,3 miliardy Kč.

Občané do KB vkládají, podnikatelé vybírají

Výše vkladů v KB stagnovala na 538,8 miliardy korun. Vklady občanů vzrostly o sedm procent na 156,9 miliardy korun. Aktiva klientů penzijního fondu stoupla o 11,6 procenta na 26 miliard korun. Naproti tomu podniky a podnikatelé v prvním čtvrtletí čerpaly ze svých vkladových rezerv a jejich depozita poklesla o 2,2 procenta na 286 miliard korun.

Komerční banka je třetí největší bankovní skupinou na českém trhu s objemem aktiv takřka 686 miliard korun. Počet klientů činí téměř 2,7 milionu.

Jedna z hlavních konkurentek - Česká spořitelna - snížila v letošním prvním čtvrtletí čistý zisk o 6,9 procenta na tři miliardy korun. Erste Bank, majitelce České spořitelny, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk po menšinových podílech meziročně o 26 procent na 232,1 milionu eur (6,2 miliardy korun).