Visteon požádal v USA o bankrotovou ochranu před věřiteli

Detroit - Americký výrobce automobilových součástek Visteon požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli pro své aktivity ve Spojených státech. Oznámila to dnes firma, která působí také v České republice prostřednictvím společnosti Visteon-Autopal, která má výrobu soustředěnou do tří závodů v Novém Jičíně, Rychvaldě na Karvinsku a Hluku na Uherskohradišťsku. Součástí žádosti Visteonu o bankrotovou ochranu ale nejsou žádné dceřiné firmy ani společné podniky mimo USA.

Společnost Visteon se v roce 2000 oddělila od americké automobilky Ford Motor. Ta nyní přislíbila, že svou bývalou součást finančně podpoří v jejím restrukturalizačním úsilí. Ford je stále největším zákazníkem Visteonu a podílí se na jeho tržbách téměř třetinou.

Generální ředitel Visteonu Donald Stebbins:

„Během období restrukturalizace se budeme snažit řešit svou kapitálovou strukturu a náklady zděděné z dřívějška, které nejsou vzhledem k současným ekonomickým podmínkám udržitelné.“


Podle březnové studie poradenské společnosti A.T. Kearney by mohla být v letošním roce nucena požádat o bankrotovou ochranu před věřiteli více než polovina předních dodavatelů automobilových součástek ve Spojených státech, což by způsobilo zánik nejméně milionu pracovních míst.

Vláda dodavatelům pomůže pěti miliardami dolarů 

Dodavatelé automobilových součástek v USA se dostali pod tlak kvůli nižší
výrobě automobilů i obtížnému přístupu k úvěrům. Vláda se proto v březnu
rozhodla, že jim poskytne finanční podporu až pět miliard dolarů (zhruba
100 miliard korun).

Dodavatele nepotěší ani rozhodnutí největší americké automobilky General Motors. Ta oznámila, že hodlá během příštích 18 měsíců omezit počet svých dodavatelů součástek v Severní Americe na zhruba 1100 ze současných 1500. Reaguje tak na zmenšující se rozsah svých aktivit v důsledku restrukturalizace.