Stavební spořitelny letos půjčily méně

Praha - Od ledna do konce července poskytly stavební spořitelny klientům úvěry za 38,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 13 procent méně. Postupně klesá i zájem Čechů o nové smlouvy o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek. Za letošních sedm měsíců lidé uzavřeli necelých 482 500 smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky. Loni za stejné období to bylo téměř 532 000 smluv.

Meziročně klesla cílová částka u nových smluv zhruba o 20 miliard korun na 146 miliard. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné ji navýšit.

Dobře se dařilo Raiffeisen stavební spořitelně

Video Josef Rajdl ve Studiu 6
video

Josef Rajdl ve Studiu 6

Josef Rajdl ve Studiu 6

2608 8:40

Stavební spořitelny hlásí pokles zájmu o úvěry

Menší zájem o úvěry zaznamenaly všechny tuzemské stavební spořitelny kromě Raiffeisen stavební spořitelny. Ta zvýšila objem úvěrů o necelá tři procenta. Naopak největší propad vykázala v meziročním srovnání Stavební spořitelna České spořitelny, a to o téměř polovinu.

Podle odborníků stojí za poklesem trhu částečně opatrnost klientů, částečně spekulace na budoucí pokles cen bydlení, ale i rostoucí nezaměstnanost. Úvěry od stavebních spořitelen navíc využívají často i lidé ze skupin obyvatelstva, které se v současnosti kvůli krizi potýkají s propouštěním ze zaměstnání.

Stavební spořitelny půjčily na bydlení za celý loňský rok téměř 75 miliard korun, což bylo v meziročním srovnání o 1,5 procenta více. Celkový počet nově uzavřených smluv včetně navýšení cílových částek pak loni vzrostl na více než jeden milion.

Hypoteční trh se dál rapidně propadá

Ještě větší propad než stavební spoření ovšem zaznamenává hypoteční trh. "Je to asi i tím, že banky nebojují o své klienty, v minulých letech bylo na trhu mnohem víc akčních nabídek, které se snažily klienty motivovat,“ míní analytik Luboš Svačina.

Objem nově poskytnutých hypoték občanům tak v prvním pololetí klesl podle údajů ministerstva pro místní rozvoj meziročně o třetinu na 39,7 miliardy korun. Podle údajů ukazatele Fincentrum Hypoindex pak v samotném červenci celkový objem hypoték poskytnutých občanům klesl meziročně o více než 50 procent na šest miliard korun.

Raiffeisen stavební spořitelna
Raiffeisen stavební spořitelna