Deficit rozpočtu USA stoupne během dekády na 9 bilionů dolarů

Washington – Reakce nynější vlády na hospodářskou krizi by měla v nadcházejícím desetiletí způsobit razantní nárůst rozpočtového deficitu a státního dluhu. Pololetní odhad Bílého domu hovoří o 9 bilionech dolarů jako deficitu v letech 2010 až 2019, což činí o 2 biliony vyšší prognózu, než vláda dosud očekávala. Státní dluh se podle nového odhadu během jedné dekády zdvojnásobí, vystoupí tak asi na 75 procent hrubého domácího produktu Spojených států.

Závratný nárůst deficitu a dluhu může ohrozit smělé plány prezidenta Baracka Obamy na další stimulaci ekonomiky nebo zvyšování vládních výdajů na sociální programy. Může zejména potopit nákladnou reformu zdravotnictví, která by mohla během deseti let stát nejméně bilion dolarů navíc.

Administrativa nyní očekává, že míra nezaměstnanosti letos dosáhne vrcholu asi na 10 procentech a příští rok začne pomalu klesat. Průměrná míra nezaměstnanosti se však i příští rok zvýší na 9,8 procenta z letošních 9,3 procenta, předpokládá Obamova ekonomická poradkyně Christina Romerová. „Recese byla prostě horší než informace, které jsme my a další prognostici měli loni na podzim a počátkem zimy,“ řekla.

Republikánská opozice reagovala na nové odhady přitvrzením rétoriky. „Z poplašných zvonů upozorňujících na naši fiskální situaci se nyní stala siréna,“ prohlásil vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell. „Pokud měl někdo nějaké pochyby, že tato zátěž je pro budoucí generace neudržitelná, jsou teď pryč - výdaje, výpůjčky a dluh se už vymkly kontrole,“ dodal.

Senát USA
Senát USA