Počet biofarem v Česku oproti loňsku vzrostl o polovinu

Praha – Výrobců biopotravin v Česku rychle přibývá. Podle údajů ministerstva zemědělství jejich počet od loňska vzrostl téměř o polovinu. Ke konci letošního prvního pololetí bylo v provozu 2586 biofarem, ke stejnému datu v loňském roce jich ale fungovalo jen 1766. I když se počet farem prudce zvyšuje, nabídka tuzemských biopotravin stále pokulhává. Některé části sortimentu čeští výrobci neprodukují vůbec, a tak se musí na český trh řada biopotravin neustále dovážet.

Plodiny pro výrobu biopotravin se v Česku pěstují zhruba na desetině veškeré zemědělské půdy. I když je tuzemský sortiment poměrně široký, v některých oblastech jsou podle ministerstva zemědělství stále značné rezervy. Dovoz, ke kterému proto musí prodejci stále ve velké míře sahat, tak biopotraviny v českých obchodech prodražuje.

„U některých komodit, zejména u vajec, ovoce a zeleniny, je nabídka nedostatečná a nepokrývá poptávku spotřebitelů,“ uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta. „Například oleje nebo kuřecí maso nejsou českými výrobci biopotravin produkovány vůbec,“ dodal. Tuzemská bioprodukce se podle něj rozvíjí zejména u hovězího masa, pečiva, mléka a koření.

Čeští spotřebitelé za biopotraviny loni utratili 1,8 miliardy korun. Expanze trhu s biopotravinami, která v Česku trvá již několik let, ale ve srovnání s rokem 2007, kdy dosáhla 70 procent, loni výrazně zpomalila na 40 procent. Za hlavního viníka označují odborníci světovou hospodářskou krizi.