Ukrajina chce vyšší poplatky za tranzit ruského plynu

Kyjev/Moskva - Za tranzit svého zemního plynu přes Ukrajinu by mělo Rusko v příštím roce platit až o 60 procent více než v současnosti. S návrhem dnes přišla ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz. Letos v lednu spor mezi Moskvou a Kyjevem ohledně plateb narušil tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. K navrhovanému zvýšení poplatků se zatím nevyjádřil ruský plynárenský gigant Gazprom.

Rusko by podle Naftogazu mělo platit za přepravu 1000 krychlových metrů plynu na 100 kilometrů 2,62 až 2,72 dolaru (zhruba 47 až 49 korun). To představuje nárůst o 57 až 60 procent ze současných 1,7 dolaru.

Výzva ke zvýšení poplatků přišla pouhý den poté, co ukrajinská premiérka Julija Tymošenková po jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem uvedla, že země vyřešily všechny zbývající problémy týkající se dodávek zemního plynu. „Musíme se dívat na celý obrázek. Ukrajina není pouze spotřebitelem, ale také tranzitní zemí. Do konce roku uvidíme ještě další rozhovory,“ uvedla analytička ropného a plynárenského sektoru Svetlana Grizanová ze společnost VTB Capital.

Podle náměstka generálního ředitele Gazpromu již Ukrajina do svých podzemních zásobníků načerpala 25 miliard krychlových metrů plynu, což je téměř dostatečné množství k zajištění zimních dodávek suroviny do Evropy. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby.