RWE zavádí šrotovné na plynové kotle a topidla

Praha - Ode dneška do konce října zavádí skupina RWE, dominantní dodavatel zemního plynu tuzemským zákazníkům, systém tzv. šrotovného na plynové kotle, topidla a ohřívače vody. Zákazník získá výměnou za starý spotřebič se slevou úspornější spotřebič od tří vybraných dodavatelů. „Čím starší plynový kotel lidé doma mají, tím více také pravděpodobně platí za spotřebovaný zemní plyn. Podle typu nahrazovaného spotřebiče může úspora činit až 15 procent,“ uvedl člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

RWE poskytne svým zákazníkům slevové kupony na kotle Viessmann, plynová topidla Karma a průtokové ohřívače Mora Top. Tyto firmy by se podle Simony Hladíkové z tiskového oddělení RWE měly také postarat o ekologickou likvidaci starých spotřebičů. Výměnu starého plynového kotle za nový od firem Vaillant nebo Baxi nabízí do konce října také Pražská plynárenská. Zákazníci Pražské plynárenské, kteří vlastní staré sporáky Mora, mohou získat slevu na nákup nových do konce roku.

Šrotovné - mezi výrobci stále populárnější

Od jara začali podobná opatření zavádět podnikatelé z různých oborů. Například energetická společnost ČEZ nabízela tisícikorunový příspěvek na nákup nové energeticky úsporné chladničky, mrazáku nebo pračky. Jednou z podmínek pro získání této částky bylo právě odevzdání starého spotřebiče. Novelu zákona, která by v Česku zavedla státní šrotovné na automobily, v červenci vetoval prezident. V září ji má znovu projednat parlament.

Dle údajů České plynárenské unie (ČPU) klesla spotřeba plynu v Česku za posledních pět let zhruba o desetinu. Průměrná česká domácnost za posledních 17 let snížila asi o třetinu svou roční spotřebu tepla.