Kočárník a Řápková z dozorčí rady ČSA rezignovali kvůli údajným politickým tlakům

Praha - Předseda dozorčí rady Českých aerolinií Ivan Kočárník rezignoval. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že funkci předsedy nemůže nadále vykonávat odpovědně, protože odbory, úřady i někteří členové vlády brzdí restrukturalizaci firmy. V podvečer oznámila svou rezignaci na post člena dozorčí rady také primátorka Chomutova Ivana Řápková. Podle ministerstva financí čekají další změny dozorčí radu už v pondělí.

Kočárník ve svém prohlášení zdůrazňuje nutnost snížení nákladů společnosti a další restrukturalizace. Původ kritické situace firmy, která měla v pololetí téměř dvoumiliardovou ztrátu, vidí spolu s Řápkovou hlavně v chybách předchozího vedení Jaroslava Tvrdíka a tlaku odborů na růst mezd. Situaci aerolinek ale samozřejmě poznamenala i hospodářská krize.

Kočárník obvinil některé státní úředníky a členy vlády, že se snaží brzdit restrukturalizaci, která by měla aerolinky z tíživé situace vyvést. „Odbory chodí za vládou, za jednotlivými úředníky, kteří nemají žádnou odpovědnost za hospodaření ČSA a různě se pokoušejí prodlužovat restrukturalizaci, případně ji i zastavit,“ řekl někdejší místopředseda vlády. Konkrétní jména však neuvedl.

Video Rozhovor s Ivanem Kočárníkem
video

Rozhovor s Ivanem Kočárníkem

Také podle Řápkové není možné vést firmu, když si odbory diktují podmínky o svých platech a management má svázané ruce politizací problému. V této souvislosti poukazuje odstoupivší členka dozorčí rady hlavně na údajný nátlak ze strany předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Ivana Řápková, odstoupivší členka dozorčí rady ČSA:

„Pan Paroubek by si měl uvědomit, že je 14 dní do ukončení privatizace a jeho útoky na vedení ČSA a pikle s odboráři firmu poškozují.“

Řápková dodala, že se staví za urychlenou privatizaci, protože současný vývoj a politické zasahování do chodu aerolinek je neúnosné. „Je zcela zřejmé, že toto by se v soukromé společnosti stát nemohlo, aby se odboráři zaštiťovali kontakty na politickou stranu a hatili vyjednávání,“ zdůraznila.

Podle Řápkové musí být dokončena restrukturalizace podniku, je tedy nutné propuštění zhruba 800 zaměstnanců, jinak aerolinky zbankrotují. To podle ní s jistotou provede nový vlastník ČSA.

Další změny v dozorčí radě?

V původně dvanáctičlenné dozorčí radě nyní zůstávají místopředsedové Tomáš Uvíra a Dušan Horák a členové Tomáš Brabec, Jan Bürgermeister, Ivan Foltýn, Roman Boček, Radomil Kratochvíl, Jaroslav Lorenc, Petr Polák a Pavel Škvára. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob dnes řekl, že dozorčí radu čekají další razantní změny už v pondělí. Údajně se rozhodne i o nových členech rady, konkrétnější Jakob být nechtěl.