Růst HDP v roce 2010? Kolem procenta

Praha - Člen bankovní rady České národní banky Vladimír Tomšík předpokládá, že český hrubý domácí produkt by v roce 2010 mohl růst tempem zhruba „kolem jednoho procenta“ a v polovině příštího roku by mohla mírně klesnout nezaměstnanost. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha se však ekonomika spíše propadne.

Optimismus pramení podle Tomšíka především z toho, že roste vývoz v Německu, ale i proto, že v Evropě se již čeká růst úrokových sazeb. Soudí však, že kdyby se oživení v Německu nepotvrdilo, mohl by se i český HDP znovu propadnout a nezaměstnanost ještě zvýšit. „Pro letošní rok stále držíme prognózu kolem minus čtyř procent. Ale příští rok čekáme růst kolem jednoho procenta,“ řekl člen bankovní rady. Podle něj lze čekat, že v příštím roce začnou firmy zase „nabírat lidi“.

Ministerstvo financí počítá jen s růstem o 0,3 procenta a ČNB v srpnu předpověděla v příštím roce růst HDP o 0,7 procenta. Podle odborové analýzy, o níž v neděli v České televizi hovořil šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch, česká ekonomika příští rok neporoste a odbory nevylučují propad HDP o dvě procenta.

S pomalejším návratem k „normálu“ počítají prý i šéfové českých firem. Z průzkumu agentury GfK vyplývá, že dvě třetiny českých manažerů přiznávají, že jejich firmě klesá odbyt. A drtivá většina šéfů českých firem si myslí, že krize potrvá nejméně do konce roku 2010. Dvaatřicet procent manažerů však prý krizi nevnímá jako ohrožení, ale jako příležitost. Největšími pesimisty jsou podle výzkumu v názoru na vývoj ekonomiky podnikatelé ve stavebnictví - téměř tři čtvrtiny dotázaných z této oblasti podle deníku míní, že v Česku nastala „skutečná krize“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku pro porušení pravidel legislativního procesu. Týkalo se to mimo jiné i daně z hazardu. Skupina devatenácti senátorů zastupovaná Michaelem Canovem (SLK) napadla pět částí balíčku, které podle nich nesměřují ke konsolidaci či porušují pravidla legislativního procesu, protože jde o zjevné přílepky.
před 11 mminutami

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 4 hhodinami

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
před 14 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
před 18 hhodinami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 19 hhodinami

EU schválila vstup Bulharska do eurozóny

Členské státy EU prostřednictvím ministrů financí v Bruselu definitivně schválily vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026. Dříve v úterý ho drtivou většinou podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Evropská komise už na začátku června zveřejnila takzvanou konvergenční zprávu, ve které dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od příštího roku začít používat euro. Eurozóna se tak rozšíří na 21 zemí.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včera v 10:43

USA od srpna uvalí na Japonsko a Jižní Koreu cla 25 procent, oznámil Trump

Spojené státy od 1. srpna na dovoz z Japonska a Jižní Koreje uvalí clo ve výši 25 procent, vyplývá z dopisů adresovaných představitelům těchto zemí, jež na své síti Truth Social zveřejnil v pondělí americký prezident Donald Trump. O vyšších clech se dozvěděla i Jihoafrická republika, Malajsie a další země. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu a zvýšení tarifů tak odvrátit.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025
Načítání...