„Nikdo si nedovedl do té doby představit, že by tak velká banka mohla zbankrotovat,“ tvrdí Jan Čermák z ČSOB. Vedení banky, které do té doby patřilo mezi americkou smetánku, se muselo rozloučit s extravagantním způsobem života. Joe Gregory, prezident banky, například proslul tím, že létal do práce vrtulníkem.
Jednalo se o největší bankrot v dějinách USA – banku tížilo přes 60 miliard dolarů ve špatných investicích do realit a neschopnost najít investičního partnera, její akcie klesly o 80 procent a většina ze šestadvaceti tisíc zaměstnanců ztratila práci. Newyorská burza tak zažila šok. Pád Lehman Brothers znamenal zlom v tehdejším vývoji krize – ta se ze dne na den zhoršila. Zamrzly úvěrové trhy a propad mezinárodního obchodu způsobil globální hospodářskou recesi.

Krize posílila protekcionismus
Krize posílila protekcionismus
eko: 14.9.2011
Krach Lehman Brothers naplno rozhořel krizi
Čína vyšla z krize jako vítěz
Hugh Johnson, analytik:
„Lehman Brothers jako mnoho dalších investičních bank uvízl v bublině na investičním trhu a ta teď praskla definitivně.“
Krize se ale ohlásila již 7. září, kdy americká vláda převzala kontrolu nad polostátními hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac, jež v USA hrají ústřední roli ve financování trhu hypoték. Koncem září poté prezident George Bush prohlásil, že USA jsou uprostřed vážné finanční krize. Nejhlubší fáze pak donutila vládu a centrální banku (Fed) přijmout řadu razantních protiopatření, přičemž vláda podpořila domácí ekonomiku souborem stimulačních opatření v hodnotě mnoha set miliard dolarů.
David Marek, hlavní ekonom Patria Finance:
„První problémy nepřišly s pádem Lehman Brother, ale hlásily je investiční fondy již v roce 2007, v roce 2006 došlo k obratu v cenách nemovitostí v USA. Tomu předcházely od roku 2000 do roku 2007 nepřiměřeně nízké úrokové sazby. První kořeny krize tedy byly zapuštěny hluboko v minulosti.“
Bance zlomily vaz hypoteční zástavní listy
Významná americká investiční banka, která byla založena v roce 1850, byla ještě v roce 2007 čtvrtou největší investiční bankou v USA podle tržní hodnoty a jedničkou (již třetí rok v řadě) na londýnské burze v objemu obchodování. Od jara 2008, kdy začala v USA hypoteční krize, ale ztratila do bankrotu na tržní hodnotě přes 40 miliard dolarů a v roce 2008 její akcie klesly o 80 procent.
Petr Hlinomaz, analytik:
„Člověk viděl v praxi, jak jsou trhy propojené z hlediska svého chování, a viděl, jak vzniká panika a nejistota v okamžiku, kdy modely a představy ztrácejí půdu pod nohama.“
Když bylo jasné, že Lehman Brothers zkrachuje, snažil se šéf Richard Fuld najít kupce, kde se dalo. Jenže neuspěl. A nepomohla ani vláda. „Americká administrativa už nechtěla po pádu Bearn Stearns zasáhnout obdobným způsobem a chtěla dát ostatním bankám výstrahu, že podobná záchrana se nebude opakovat,“ vysvětluje Čermák.
Ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic pro ČT24:
„Bylo to špatné rozhodnutí.(…) Lehman Brothers měla obrovskou smůlu, Bearn Stearns byli na jaře zachráněni soukromým kapitálem, oni (Lehman Brothers) nebyli zachráněni nikým a všichni ostatní už pak byli zachráněni státním kapitálem. Lehman Brothers zrovna byli uprostřed.“
V roce 1850, kdy němečtí emigranti, bratři Henry, Emanuel a Mayer Lehmanovi, zakládali v Alabamě brokerskou firmu, nemohli nic takového tušit. Původně totiž zprostředkovávali obchod s bavlnou a až o 8 let později firma začala úspěšně prosperovat a stěhovala se do Mekky všech finančníků – New Yorku. V roce 1960 otevřeli pobočku v Paříži o 12 let později v Londýně a rok nato v Tokiu. Pak už nastal raketový úspěch po celém světě. Banka přežila obě světové války. Velkou krizi v roce 1930, úvěrovou krizi a na kolena ji položila až ta poslední – hypoteční. Na rozdíl od jiných jí nikdo nepomohl.