Janota chce škrty i v dávkách pro postižené

Praha - Rozpočtové škrty se vrací znovu do hry a dotknou se i zdravotně postižených. Kromě zmrazení důchodů a platby státu do zdravotnictví, snížení rodičovských příspěvků či porodného, hodlá ministr financi Eduard Janota sáhnout i na peníze pro zdravotně postižené. Řada ekonomů jeho krok zatím nechce komentovat, stejný postoj zaujímá i ministerstvo práce a sociálních věcí s tím, že v současné době probíhá řada jednání.

Snížení by se mohlo dotknout například příspěvku na péči o postižené a seniory. V současnosti se příspěvek na péči vyplácí ve 4 stupních, a to od 2 do 12 tisíc korun, a slouží na nákup služeb či na podporu člena rodiny, který pečuje o postiženého doma. Kromě snížení příspěvků má dojít i ke snížení dotací pro poskytovatele služeb.

Právě razantní snížení dotací pro poskytovatele služeb spojené s péčí o postižené, vidí předseda národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása jako katastrofální. V návrhu pro státní rozpočet je, aby dotace pro poskytovatele těchto služeb byla snížena z původních 6 miliard na zamýšlené 3 miliardy. „Je nutné rozlišovat mezi službami zbytnými a nezbytnými,“ upozorňuje Krása. „Reálně hrozí, že by tito lidé (zdravotně postižení) byli ohroženi na svém životě,“ dodal.

Zároveň ale připouští, že si dovede představit nějaké škrty, maximálně ale ve výši 10 či 15 procent ve srovnání s loňským rokem. Přesto ale Krása věří, že toto politické rozhodnutí není definitivní, a chce na toto téma dále s politiky jednat.