Podle prezidenta Klause je světová ekonomika na dně krize

New York - Podle českého prezidenta Václava Klause, který v těchto dnech vede v New Yorku českou delegaci na Valném shromáždění Organizace spojených národů, narazila zřejmě světová ekonomika na dno krize. Tak popsal světové hospodářské dění v úterý novinářům. Podle něj to není ale totéž, jako říci, že se vývoj globálního hospodářství obrací k lepšímu. Spíše bude komplikovaný, řekl Klaus.

„Já myslím, že po tomto dně bude následovat docela obtížné, komplikované období velmi zranitelného ekonomického vývoje, který může mít spoustu zádrhelů a ke kterému se nakročilo nerozumnými zásahy, jak s tou krizí bojovat. Ty se nám v tom druhém období ukážou, že se nevyplatily,“ uvedl Klaus.

O tom, že se světová ekonomika dostává z nejhoršího, se v poslední době mluví stále více. Není ale jasné, do jaké míry bude případné oživení pevné. Například šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn minulý týden řekl, že globální ekonomika by měla oživit z recese v první polovině příštího roku nebo ještě dříve. Plné oživení, kdy začne klesat nezaměstnanost, ale podle něj bude trvat déle.

Klaus vede v New Yorku českou delegaci na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Zejména ekonomickým otázkám se chce věnovat v projevu, který v OSN přednese na všeobecné rozpravě dnes kolem 23:00 SELČ. V úterý se Klaus v OSN zúčastnil summitu o změnách klimatu, který v souladu se svými dlouhodobými postoji, jež jsou kritické k teorii globálního oteplování, označil za „frustrující“ a „propagandistické cvičení“.