Přídavky na děti se zvýší o 50 korun

Praha - Přídavky na děti se na základě rozhodnutí poslanců zvýší o 50 korun. Oznámila to mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. Změna výpočtu dávky přinese nárok na její vyplácení rodičům dalších 32 tisíc dětí, pokud si o ni zažádají. Změna výše přídavků bude platit zpětně od 1. července; úřady peníze za prázdninové měsíce vyplatí automaticky.

Podle Filipové by měl nový předpis vyjít ve čtvrtek ve Sbírce zákonů. Poté se přídavek na jedno dítě ve věku do šesti let zvýší z dosavadních 500 korun na 550 korun. Přídavek na dítě od šesti do 15 let vzroste z nynějších 610 korun na 660 korun a přídavek pro nezaopatřené dítě mezi 15 a 26 lety vzroste ze 700 korun na 750 korun.

Nová úprava přinese také změnu hranice příjmu, která je rozhodující pro nárok na vyplácení přídavku. Zatímco dosud na ni měly nárok rodiny s příjmem nižším než 2,4 hodnoty životního minima, nově to bude 2,5 hodnoty životního minima. Rodiny, kterým nově vzniká nárok na přídavky, si o ně budou muset zažádat na úřadech práce nebo přes integrovaný portál ministerstva.

„Podání žádosti není vhodné odkládat. Nárok na výplatu přídavku na děti zaniká uplynutím tří měsíců ode dne, za který dávka náleží,“ upozornila Filipová. Pokud lidé tedy mají na dávku nově nárok od července, měli by žádost podat nejpozději do konce září. Letos stát měsíčně vyplácí průměrně 653 200 přídavků na děti měsíčně. Ministerstvo odhaduje, že na přídavky na děti letos vyplatí celkem 5,1 miliardy korun.