Ministři financí stanovili „deadline“ pro pumpování peněz do ekonomik

Praha - Už druhý den jednají evropští ministři hospodářství ve švédském Goteborgu a první závěry schůzky jsou již na světě. V roce 2011 by měly vlády zastavit opatření na podporu ekonomik a začít splácet narůstající veřejné dluhy. Někteří ministři ale chtějí s ústupovou strategií počkat až do doby, kdy přijdou známky oživení.

Na neformálním setkání ekonomických ministrů ve Švédsku se diskutovalo hlavně o tom, kdy zrušit opatření na podporu ekonomik. „Vidíme zelené listy a už čekáme, že porostou i květiny. Obnova probíhá díky politickým i ekonomickým hnojivům, nebylo by ale správné se stimulačními opatřeními znovu začínat,“ myslí si ministr financí současné předsedající země Evropské unie Anders Borg.

Strhla se ale i debata, kdy přesně mají země přestat z veřejných peněz pomáhat a naopak je začít léčit. „Je důležité si tu strategii připravit a zkoordinovat. Implementovat jí budeme až v momentě, kdy přijde ta správná chvíle,“ myslí si například Joaquín Almunia, evropský komisař pro měnovou a hospodářskou politiku. Český ministr financí Eduard Janota referoval, že nakonec se dohodlo ponechat rozhodnutí na členských zemích. Stanoven prý byl ale „deadline“, tj. limitní termín, do kdy by měly státy pumpovat do svých chřadnoucích ekonomik veřejné peníze.

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

I na evropské úrovni se mluví o nutných strukturálních reformách, které musí jít ruku v ruce s rozpočtovými škrty a reformou trhu práce. „Minimální rozsah snižování veřejných rozpočtů k HDP by mělo být půl procenta. Tady byl konsenzus,“ podotknul český ministr financí Janota.

Zatímco u mnoha evropských zemí se schodky rozpočtů srovnají v momentě, kdy vlády přestanou dotovat narušený bankovní systém, v Česku se situace jen tak nesrovná. Zatím se úspornými opatřeními a výjimkami podařilo vyřešit rozpočtovou bilanci na příští rok. Jak stlačit deficit k roku 2011 je zatím velkou neznámou.