Spolchemie dohodla odklad na splácení úvěrů

Ústí nad Labem - Ústecká petrochemická společnost Spolchemie uzavřela stabilizační dohodu s bankami, podle níž do poloviny příštího roku nebudou požadovat úhradu poskytnutých úvěrů. Akcionáři schválili na konci září kvůli úvěrům v celkové výši 2,77 miliardy korun i zastavení veškerého majetku Spolchemie konsorciu pěti bank, jež půjčky poskytlo. Dohoda zaručuje stav neútočení, který umožní firmě koncentrovat se na plán obnovy a restrukturalizace, informoval dnes mluvčí Zdeněk Rytíř.

Zástava majetku i stabilizační dohoda mají podle vedení Spolchemie eliminovat riziko, že by banky peníze začaly vymáhat. Společnost by se prý mohla ocitnout například v insolvenčním řízení. „Současná ekonomická krize měla vážné dopady i pro Spolchemii, ale nyní máme plán obnovy, který s dostatečnými finančními zdroji zajistí růst tržeb a zlepšení hospodářských výsledků,“ doplnil předseda představenstva a generální ředitel společnosti François Vleugels.

Ústecká Spolchemie vyrábí především syntetické pryskyřice a epoxidy. V epoxidech zaujímá třetí příčku mezi evropskými producenty, více než 90 procent výrobků je exportováno především do zemí Evropské unie. Za loňský rok dosáhly tržby Spolchemie pěti miliard Kč při zisku 100 milionů Kč. Za první letošní pololetí se ale firma propadla do ztráty 37 milionů korun.

Většinovým vlastníkem Spolchemie je investiční společnost Via Chem Group, která ovládá také další významný ústecký potravinářský holding STZ. Firma má zhruba 1000 zaměstnanců.