Zuzana Musilová, mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace
„Česká fotovoltaická průmyslová asociace v posledních týdnech sleduje všechny kroky spojené se situací ve fotovoltaickém průmyslu a vnímá je jako cílenou kampaň k likvidaci solárního byznysu v českém prostředí.“
Letošní rychlý růst instalovaného výkonu slunečních elektráren nebude pokryt příspěvkem na výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů, uvádí sdružení. Část příspěvku tedy údajně budou muset hradit z vlastních zdrojů distribuční firmy. Ty jsou podle zákonů výplatu podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů povinny zajistit. Podle ČSRES by měl stát zakázat prostřednictvím novely zákona stavbu slunečních elektráren na „zelené louce“, ovšem ne na budovách.

Reportáž Michala Keborta
Jan Kanta, člen správní rady ČSRES
„Neočekávané náklady povedou k deficitu rozpočtů distributorů, kteří v důsledku toho budou muset omezit prostředky vyhrazené na provoz a investice do sítí.“
Dále navrhuje sdružení i jiná opatření. „Prostředky na podporu obnovitelných zdrojů, včetně zdrojů fotovoltaických, by měly být mimo plateb za elektřinu získávány i z jiných plateb, buď rozšířením příspěvku na jiné druhy energie, jako je teplo, uhlí či plyn, nebo rozšířením takzvané ekologické daně i na plynná a pevná paliva,“ prohlásil člen správní rady sdružení Jan Kanta.
Od začátku roku do konce května bylo v Česku instalováno celkem 731 megawatthodin (MW) ve větrných a fotovoltaických zdrojích. Do konce roku 2010 může číslo vyšplhat až na 2952 MW.
Do ČSRES jsou sdruženi provozovatelé regionálních distribučních soustav. Mezi jeho členy patří ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, Pražská energetika distribuce a provozovatel národní přenosové soustavy ČEPS.
