Merkelová: Euro se stabilizovalo, získá silnější základy

Berlín – Euro má to nejhorší za sebou, míní německá kancléřka Angela Merkelová. Jednotnou evropskou měnu, kterou ohrožovala dluhová krize některých zemí eurozóny, se podle ní podařilo stabilizovat. Navíc z prodělané krize i něco vytěžila. Euro by mělo díky úsporným opatřením stavět na silnějších základech.

„Euro se stabilizovalo,“ prohlásila Merkelová v rozhovoru pro televizní stanici N24. „Důležitým signálem je, že banky procházejí zátěžovými testy a že budeme mít v (bankovním) systému více transparentnosti. Je rovněž potěšující, že téměř všechny země v Evropě nyní na rozdíl od jara říkají, že musíme snížit deficity a zavést strukturální reformy,“ dodala.

Ještě v polovině května ale Merkelová mluvila úplně jinak. Euro podle ní v té době procházelo největší zatěžkávací zkouškou ve své historii, která hrozila zhroucením celé Evropské unie. „Pokud zkrachuje euro, zkrachuje Evropa,“ obávala se kancléřka.

Dluhová krize přitom neohrožovala jen integritu Evropské unie, ale i hospodářství celého světa. Výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn koncem května prohlásil, že evropská krize představuje zásadní hrozbu pro počínající globální ekonomické oživení.