Tesla a Toyota budou společně vyvíjet elektrické vozy

San Francisco - Automobilky Tesla Motors a Toyota Motor podepsaly dohodu o společném vývoji a výrobě elektrických vozů. Tesla chce dodat Toyotě dva prototypy nových vozů do konce července. Oznámily to automobilky ve společném prohlášení. Tesla a Toyota se dohodly na vytvoření partnerství pro vývoj a výrobu elektromobilů v květnu. Společně vyvíjené elektromobily mají vycházet z automobilů Toyoty a využívat elektrické pohony Tesly. Partnerství podle analytiků pomáhá oběma společnostem.

Na jedné straně zlepší image Toyoty, jejíž pověst byla poškozena rozsáhlým svoláváním automobilů k opravě problémů s nechtěným zrychlováním. Posiluje rovněž důvěryhodnost Tesly, která od svého založení v roce 2003 nevykázala čtvrtletní zisk a prodala pouze 1 000 dražších luxusních sportovních vozů Roadster. Kromě spolupráce s Toyotou má Tesla rovněž dohodu o dodávkách baterií pro elektrickou verzi vozu Smart s německým Daimlerem.

Tesla koncem minulého měsíce vstoupila na burzu. Toyota v rámci dohody o spolupráci investovala do akcií Tesly 50 milionů USD, tedy jednu miliardu Kč.

Toyota s modelem Prius dominuje trhu s hybridními vozy

Výkonný viceprezident Toyoty Šiniči Sasaki uvedl, že největší světová automobilka je otevřena i dalším partnerstvím, podobným dohodě s Teslou. A věří, že v příštích několika letech může na trhu najít uplatnění množství alternativních pohonů pro automobily. Toyota se svým modelem Prius dominuje trhu s hybridními vozy.