EU: Banky v úpadku už nebudou věznit peníze svých klientů měsíce

Brusel – Peníze, které mají lidé uloženy v bance v úpadku a na území Evropské unie, by měly být vyplaceny maximálně do sedmi dnů. S takovým návrhem dnes přišla Evropská komise. Vklady budou navíc kryty do sto tisíc eur (zhruba 2,5 milionu korun) za každý účet. Brusel taková opatření navrhl v rámci snahy vrátit investorům důvěru ve finanční trh, kterým tvrdě otřásla finanční a hospodářská krize. 

Beze změny by lidé čekali na vyplacení peněz měsíce

Navýšení krytí vkladů, které již bylo v EU schváleno dříve v reakci na krizi, znamená, že 95 procent všech majitelů účtů v unii získá v případě krachu jejich banky peníze zpět. Nový návrh řeší nedostatky, které narychlo přijímané předchozí změny přinesly. V současnosti totiž lidé musí čekat na vyplacení peněz týdny až měsíce.

Brusel rovněž navrhl rychlejší a větší odškodnění klientů využívajících investorských služeb v případě, že daná firma investorovi nevrátí jeho aktiva kvůli zpronevěře, provoznímu pochybení nebo kvůli zanedbání správcovských povinností. V tomto případě by ochrana měla narůst z dvaceti na padesát tisíc eur (tedy na 1,3 milionu korun). Komise si také láme hlavu nad tím, jak zlepšit ochranu pojistníků. Týká se to třeba možnosti zavést záruky v pojišťovnictví ve všech zemích EU.

Eurokomisař Michel Barnier

„(Evropští spotřebitelé) potřebují ujistit, že jejich úspory, investice či pojistky jsou chráněny, ať už se nacházejí kdekoli v Evropě.“

Pravidla se týkají i České republiky. U nás kvůli předchozí dohodě v EU na zlepšení ochrany klientů finančních institucí bude od příštího roku platit zákon, který zvyšuje limit pojištění bankovních vkladů z předchozích 50 na 100 tisíc eur. Novela bankovního zákona, kterou v květnu podepsal prezident Václav Klaus, také zkracuje lhůty pro výplatu náhrad za pojištěné vklady na 20 pracovních dnů. Podle současného zákona musí Fond pojištění vkladů zahájit výplatu náhrad do tří měsíců od data oznámení o neschopnosti pojištěné instituce dostát svým závazkům.