Neloučí se jen Jan Fischer. Úřad vlády spolu s ním opouští všech šestnáct ministrů a připravují se na působení v nových křeslech. „Těším se, to je jedna věc, druhá věc je, že k budoucnosti se má přistupovat vždy s určitou pokorou, čili žádná ramena přes celá záda,“ řekl Fischer ke svému brzkému působení v Evropské bance pro obnovu a rozvoj. Dosavadní šéf vnitra Pecina zasedne do poslanecké lavice, ministryně životního prostředí Bízková zůstane věrná svému úřadu jako první náměstkyně. Oproti tomu ministra financí Janotu politika ani státní správa neláká. „Teď si dám nějakou dobu volno, chci si užít léta. Udělám si IČO a nějakým způsobem budu spolupracovat,“ prohlásil Janota.
Ne všichni dosluhující ministři hledají něco nového. Ministryně spravedlnosti se vrací do čela justiční akademie v Kroměříži, Dana Jurásková na místo ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Jakub Šebesta zpátky na potravinářskou inspekci. Na Státní fond dopravní infrastruktury se vrací ministr dopravy Slamečka. Už teď ale připouští, že během několika měsíců to může být jinak. „Mám možnost spolupráce na MD,“ konstatoval Slamečka.

Fischerova vláda končí
Někteří ministři ještě rozhodnutí ohledně svého dalšího působení neučinili
Obdobný příběh může psát i šéf diplomacie Kohout. V resortu zatím zůstává. Spekuluje se ale o tom, že by mohl reprezentovat Česko na některé z ambasád. Zatímco někteří ministři mají jasno v tom, kde po odchodu z Fischerova kabinetu budou pracovat, jiní si s rozhodováním o svém dalším angažmá dávají načas. „Jsou některé věci ve hře, já jsem se tím zatím ještě nezačal zabývat, začnu se tím zabývat zítra. Ani nebudu naznačovat,“ prohlásil Petr Šimerka, ministr práce a sociálních věcí. Pouze ministr obrany Martin Barták zatím tají, jestli už byl někým osloven a jaké si teď zvolí povolání.