Podpora stavebního spoření má být pro všechny nejvýše 2000

Praha - Padesátiprocentní daň, kterou chce vláda zavést na stavební spoření, má platit jen příští rok. V roce 2012 ji chce ministerstvo financí zrušit a státní podporu všem bez rozdílu snížit na nejvýše 2000 korun. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na návrh zákona, který mají k dispozici. Podle deníku má být také zavedena patnáctiprocentní daň na úroky z vkladů.

Snížení podpory na nejvýše 2000 korun se má týkat i lidí, kteří už u stavebních spořitelen smlouvu mají. Banky tuto případnou rektroaktivitu již dříve kritizovaly. „Mateřské společnosti stavebních spořitelen mohou zvažovat zahájení arbitrážních sporů proti České republice podle dohod o podpoře a ochraně investic,“ připouští podle HN i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v příloze k zákonu. Ministr si ale myslí, že Česko má dost argumentů pro to, aby v případných sporech vyhrálo, dodává deník.

Dnes činí státní příspěvek 4500 korun na smlouvách uzavřených před rokem 2004 a 3000 korun na pozdějších smlouvách. Stavební spoření má zhruba pět milionů Čechů.