Solární gigant už brzy dodá elektřinu 8000 lidí

Ševětín – U Ševětína se chystá solární „Temelín“. Na jihu Čech se tak přezdívá fotovoltaické elektrárně, která je dvakrát větší než centrum Českých Budějovic. Po připojení, které už bylo zahájeno, bude schopná zásobovat proudem menší město. Na území České republiky se dokončuje stavba asi tří tisíc solárních elektráren. Jejich majitelé chtějí stihnout extrémně výhodné výkupní ceny elektřiny.

Gigantická solární elektráren dává práci několika desítkám lidí z okolí. „V průběhu září bude do zkušebního provozu uvedena větší část instalované kapacity v Ševětíně,“ tvrdí mluvčí ČEZ Martin Schreier. Jde už o významný zdroj energie. Elektrárna je schopná dodat elektřinu osmi tisícům lidí. Její výpadek například v případě špatného počasí pak bude nutné nahradit. „Samotné připojení elektrárny problém není, problém je její obtížně predikovatelná výroba,“ tvrdí člen představenstva a výkonný ředitel ČEPS Miroslav Vrba.

Obří elektrárna silné emoce nevyvolává. Jde ale jen o jedno z velmi dlouhé řady zařízení, která energetici připojují do sítě. Jako houby po dešti rostou elektrárny především na jižní Moravě a v jižních Čechách.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Mluvčí E.ON Vladimír Vácha:

„V tuto chvíli máme rozestavěných asi 2 800 projektů.“

Nárůst solárních elektráren ale zaplatí odběratelé elektřiny

Majitelé solárních elektráren si nepřijdou zrovna na malé peníze. Jejich zisk ale znamená taky citelné zdražování elektřiny jak pro rodiny, tak pro firmy. „Podle našich interních odhadů, celkové dopady by měly zhruba být růst o 14 až 18 procent pro příští rok,“ říká Schreier. „Zákazník zaplatí v příštím roce dle našich očekávání o 10 až 15 procent více,“ myslí si zase Vácha.

Představitelé fotovoltaických elektráren s tím ale rozhodně nesouhlasí. „18 procent a více je naprostý nesmysl. Fotovoltaika, tedy solární energie, se promítne do zvýšení cen maximálně pěti procenty,“ oponuje mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace Jan Hlaváč.

Pravda je nejspíš někde uprostřed. Oslovení analytici totiž tvrdí, že se elektřina pro domácnosti v příštím roce zdraží o deset procent. Jde o zdražení nejen kvůli solárním zdrojům, ale i kvůli ostatním obnovitelným zdrojům, tedy například spalování biomasy. Firmy si nejspíš připlatí ještě více. Výkupní ceny solární elektřiny jsou tak ožehavou politickou otázkou. Vláda ji chce řešit v nejbližších dnech.