ČNB věří české ekonomice pro letošek i rok příští

Praha - Podle České národní banky (ČNB) se tuzemské ekonomice bude lépe dařit jak v roce letošním, tak i příštím. Podle nové prognózy čeká českou ekonomiku 1,6procentní růst HDP proti listopadovým 1,2 procenta. Pro příští rok zlepšila centrální banka odhad na tři procenta z předchozích 2,5 procenta, jak informoval guvernér ČNB Miroslav Singer.

Podle odhadů ČNB vzrostl loni HDP o 2,4 procenta proti dříve odhadovaným 2,3 procenta. „Prognóza se nijak výrazně neodlišuje od předchozí prognózy,“ uvedl Singer.

Odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok rovněž zlepšilo ministerstvo financí tento týden, a to na 2,2 procenta z dřívějších dvou procent. Podle analytiků letos ekonomika zpomalí svůj růst pod dvě procenta. Loni podle resortu ekonomika vzrostla o 2,5 procenta. První odhady vývoje ekonomiky v loňském roce zveřejní v polovině února Český statistický úřad.

Koruna posiluje. Jak zareaguje ČNB?

Podle guvernéra počítá nová prognóza nejprve se stabilitou tržních úrokových sazeb poblíž současné úrovně, následně by měly sazby od konce letošního roku zvolna růst: „Sazby a kurz koruny by se měly vyvíjet dohromady. Pozvolný růst sazeb odráží postupné posilování kurzu koruny. V současnosti je samozřejmě ten kurz malinko silnější.“ Koruna dnes posílila pod 24 Kč/EUR, což je nejsilnější hodnota od listopadu 2008.

„Koruna po informacích z konference České národní banky posílila mírně pod 24,00 Kč/EUR. Nová prognóza velké překvapení neznamenala - odhad HDP je i po zvýšení relativně nízko, zvýšení odhadu pro inflaci je jen mírné, stejně jako změna předpokladu pro kurz koruny,“ uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Vůči dolaru koruna mírně oslabila na 17,53 koruny za dolar, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Podle ČNB se celková inflace v současnosti pohybuje kolem dvouprocentního inflačního cíle a na této úrovni se bude nacházet i v následujících dvou letech. „Splněný sen bankovní rady trvá,“ uvedl Singer. V prvním čtvrtletí roku 2012 by měla být inflace na dvou procentech, ve druhém čtvrtletí roku 2012 by měla stoupnout na 2,1 procenta.

Podle Singera jsou hlavní rizika, která by mohla ohrozit odhadovaný vývoj, významná, ale zároveň vyrovnaná. Proti růstu cen by mohlo působit aktuální posilování kurzu koruny. Ve prospěch růstu cen může působit větší zvýšení světových cen surovin, jak Singer dokládá: „Rizika jsou spojena především s vývojem v zahraničí. Bankovní rada ale přeci jenom vnímá jako rostoucí proinflační rizika.“