Pohonné hmoty mírně zdraží kvůli nepokojům v Egyptě

Praha – Pohonné hmoty se u českých čerpacích stanic v minulém týdnu daly kromě plynu LPG pořídit levněji. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál v průměru 33,24 koruny za litr, a byl tak o 14 haléřů levnější než o týden dříve. Motorová nafta zlevnila o 11 haléřů na průměrných 32,63 koruny za litr a benzin Special 91 zlevnil na průměrných 32,87 koruny za litr. Jediná cena LPG vzrostla na průměrných 17,68 koruny za litr. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Za ceny pohonných hmot mohou egyptské nepokoje

Analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum však tvrdí, že mají data Českého statistického úřadu vždy mírné zpoždění a mluví o růstu cen pohonných hmot. Hlavním důvodem jsou prý nepokoje v Egyptě, kvůli kterým investoři do ceny zahrnují rizikovou přirážku.

Video Komentář Petra Čermáka
video

Komentář Petra Čermáka

Analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum:

„Investoři se obávají přesunu nepokojů do zemí významných producentů ropy a případného omezení dodávek z oblasti. Nicméně zatím se jedná spíše jen o spekulace, protože aktuálně nejsme svědky žádných výpadků a trh s ropou je dobře zásoben.“

Podle Čermáka však ceny pohonných hmot od počátku ledna prakticky stagnují. Jiné to nebude ani v týdnech následujících. Situace v Egyptě však bude ceny spíše mírně tlačit nahoru.