Satelity versus paneláky – jak se za 20 let změnilo bydlení?

Praha – Byt na panelovém sídlišti – to byl ještě před dvaceti lety sen většiny českých rodin. Nebyl vlastní a na jeho přidělení čekali lidé dlouhé roky. Dnes Češi z paneláků utíkají – bydlet můžou prakticky kdekoli, není to ale zadarmo. V Česku od roku 1990 vyrostly tisíce nových bytů a satelitních městeček. Jak se změnilo naše bydlení za dvě desetiletí od konce komunismu? To bude tématem závěrečného dílu ekonomického speciálu Moje drahé Česko. Od 21 hodin jej dnes můžete sledovat na ČT24.

V posledních letech jsou klienti stále náročnější. Kvůli špatně odvedené práci se už s developery neváhají ani soudit. „V roce 2007 většinou v projektech o velikosti sto bytů počet soudních sporů nepřesahoval 5, v dnešní době máme i projekty, kde je sporů 20 i 30,“ upozornil advokát Tomáš Ptáček.

Klienti jsou krom toho velmi ostražití už při přebírání nového bydlení. Velmi často si najmou specialistu, který jim kvalitu kupovaného bytu hlídá. „Kupující se sofistikují, již nekupují zajíce v pytli, jak tomu bylo v době velkého boomu a velké poptávky po nemovitostech,“ dodala advokátka Olga Humlová.

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové

Na téma bydlení v Česku budou ve studiu ČT24 v pondělí večer hovořit politici z vlády a opozice, developeři i odborníci na financování bydlení. Pozvání do pořadu přijali: ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, Igor Müller ze společnosti Wood & Comp, člen správní rady Central Europe Holding a ředitel Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Jiří Pácal, architekt Filip Horatsche a generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Témata pořadu:

  • Co a jak stavíme a v čem bydlíme?
  • Ceny nemovitostí
  • Financování bydlení
  • Sociální bydlení a deregulace nájemného
  • Soudní spory na realitním trhu
  • Jak se vyvíjejí náklady na cestování do práce?
  • Srovnání se zahraničím