Povinné úspory se po smrti důchodce dědit nebudou

Praha - Návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), aby si lidé povinně spořili na důchod v privátních penzijních fondech, počítá s tím, že takto naspořené prostředky nebude možné si při odchodu do penze jednorázově vybrat a ani se po vyměření důchodu nebudou moci stát předmětem dědictví. Dědicové si tak sáhnout podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) na naspořené peníze pouze v případě, že jejich příbuzný, který si je po léta spořil, zemře dříve, než odejde do penze.

Návrh MPSV počítá s tím, že po skončení spořící fáze v privátních penzijních fondech by s odchodem člověka do penze měly být jeho úspory převedeny do životních pojišťoven. Ty by mu pak vyměřily důchod, který by každý měsíc pobíral až do své smrti, píše deník Právo.

„To znamená, že v případě úmrtí výplata končí a není už nic, co by bylo předmětem dědictví,“ potvrdil Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV. České televizi to potvrdil i Drábek. „Přece funkce životního pojištění, což je obdoba, funguje tak, že spoříte nějaké peníze. Dokud je spoříte, tak samozřejmě jsou součástí dědictví. Ve chvíli, kdy se přestane spořit a začne se vyplácet, doživotní anuita funguje přesně tak, že někdo se dožije vyššího věku, někdo nižšího a anuita je spočítána tak, aby důchod byl průměrně vyplácen v určité výši,“ prohlásil ministr s tím, že jinak než pomocí průměrování systém udržet nelze.

Video Rozhovor s Jaromírem Drábkem
video

Rozhovor s Jaromírem Drábkem

Peníze nebude možné vybrat jednorázově

Ministr Drábek pro ČT24:

„Já si nedokážu představit, že bych si vybral tu variantu, že pět let poté, co půjdu do důchodu, budu brát nějaké peníze a potom se nechám volnému osudu a šestý rok už nebudu mít k dispozici žádné prostředky a budu spoléhat na to, že mě někdo bude živit.“

Ministerstvo práce počítá také s tím, že by nemělo být možné vybrat naspořené peníze jednorázově. Základním cílem důchodových systémů, zejména pak těch povinných, je podle Sulka poskytnutí přiměřeného zabezpečení ve stáří a toho se dosáhne nejlépe výplatou doživotního důchodu. „V případě, že by bylo umožněno prostředky vybrat jednorázově, přestal by systém plnit svoji základní funkci,“ dodal.

V současné době fondy v dobrovolném pilíři tuto funkci dlouhodobého příjmu neplní, protože drtivá většina lidí si naspořené prostředky vybírá ihned. To podle expertů jen potvrzuje, že doživotní penze není pro klienty atraktivní, protože obsahuje riziko předčasné smrti, a tím i propadnutí úspor. Řada odborníků proto namítá, že stát by měl lidem, které možná přinutí spořit si povinně v soukromých fondech, nabídnout alespoň více variant, jak naložit se svými úsporami.

Povinné odvody do penzijních fondů by se podle návrhu MPSV měly týkat daňových poplatníků, kterým je nyní méně než 40 let. Lidé nad touto věkovou hranicí by si spořili dobrovolně. O podobě penzijní reformy by se mohlo rozhodnout již tento týden po jednání ekonomických ministrů. V průběhu dosavadních jednání se mimo jiné strany již shodly na způsobu, jakým se bude do budoucna navyšovat věk odchodu do důchodu, a na způsobu valorizace důchodů.