Sjednocení DPH výrazně zdraží nové byty i léky

Praha - Sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty dělá vrásky na čele mnohým odvětvím. Například developeři, stavitelé bytů a realitní odborníci varují, že může zdražit nové byty a srazit mírně ožívající poptávku po bydlení. Cena nového bytu se podle nich zvýší řádově o statisíce korun. Navíc u léků a zdravotnického materiálu by vyšší daň z přidané hodnoty dopadla na pacienty, kterým se zvednou doplatky, a zasáhla i do hospodaření nemocnic. Daňová změna plánovaná vládou má zajistit peníze na reformu penzí.

V současnosti lidé za průměrný nový byt v Praze zaplatí desetiprocentní sazbu DPH ve výši kolem 360 tisíc korun, uvádí analytik poradenské společnosti King Sturge Pavel Smolka: „Po případném sjednocení DPH na 20 procentech to bude 720 tisíc korun. To je pro průměrného kupujícího poměrně veliký rozdíl a v důsledku to dále ochromí prodej nových projektů, stavebnictví a zaměstnanost obecně.“

Za byty již zaplacené, ale hotové nejdříve v příštím roce, si asi připlatíme

Video Události, komentáře o DPH
video

Události, komentáře o DPH

Události, komentáře o DPH

UK - 18.02.11

Změny v důchodech a DPH

Komentář Evžena Korce

Komentář Václava Matyáše a Martina Diviše

Také předseda představenstva developerské firmy Finep Michal Kocián očekává podobný vývoj: „Celková cena nových bytů se může ve finále zvýšit až o deset procent. V konečné ceně musíme promítnout nejen vyšší sazbu DPH, ale také vyšší náklady na energii a stavební materiály, jinak bychom končili v červených číslech.“ Víc peněz z peněženky ale budou muset vytáhnout ti, kteří nebudou mít byt postavený do konce roku.
„Ano, i po těchto lidech budem chtít doplatit DPH,“ říká generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

V případě sjednocení sazeb daně plánuje zdražení nových bytů také tuzemská stavební jednička Skanska. „Developeři již delší období nemají takové marže, o kterých se v kuloárech hovořilo v minulosti. V dnešní době pracují, vzhledem k velké rizikovosti developerských projektů, s přiměřeným ziskem, který jim neskýtá možnost promítnout zvýšené DPH na úkor jejich marže,“ uvedla Naděžda Ptáčková, ředitelka odboru prodeje a marketingu divize Skanska Reality.

Letošní rok si řada lidí pospíší s koupí nového bytu

Letos však možná plán na sjednocení sazeb DPH stavitelům přihraje více zákazníků ještě předtím, než začne příslušná novela platit. „V celém letošním roce lze očekávat obrovskou vlnu zájmu o nové byty, které ještě půjde pořídit se sníženou sazbou DPH,“ doplňuje Korec. „Předpokládáme, že před samotným zvýšením DPH se poptávka po novém bydlení výrazněji zvýší, poté však dojde pravděpodobně k její stagnaci,“ dodal obchodní ředitel společnosti Central Group Jiří Vajner.

V roce 2012 bude podle Korce z Ekospolu vývoj poptávky po novém bydlení velkou neznámou: „Očekávám, že především v první polovině roku se projeví předzásobení z letošního roku a byty půjdou na odbyt těžko.“ Jen v případě růstu ekonomiky, životní úrovně a jistot obyvatelstva je podle Korce možné očekávat návrat trhu k normálu. Nebude to prý ale asi dřív než ve druhé polovině roku 2012.

Nyní se na byty s plochou do 120 metrů čtverečních a rodinné domy do 350 metrů čtverečních vztahuje snížená sazba DPH ve výši deseti procent. Většina novostaveb na trhu patří právě do této kategorie. U obchodů se staršími byty se neplatí DPH, ale daň z převodu nemovitostí.

Přehled, co všechno od příštího roku může zdražit kvůli vyšší sazbě DPH

 • potraviny (vyjma níže uvedené „sedmičky“), zejména pak čokoláda, cukrovinky, maso či ovoce
 • voda, teplo, elektřina
 • ceny nových bytů, domů a hypotéky
 • léky a zdravotnický materiál
 • veřejná doprava
 • ubytovací zařízení
 • …a další položky

Plánované sjednocení DPH by vedlo také k rychlému zdražení potravin. Vzrostly by ceny hlavně takových komodit jako čokoláda nebo cukrovinky. Zda by také ostatní jídlo zdražilo o celých deset procentních bodů nebo méně, bude záležet na snaze obchodních řetězců tlačit ceny dolů a na druhu potravin, uvedla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.

Například kilo vepřové plece by mohlo podražit o osm korun. Mouka, sůl, cukr pak o 2 koruny a například u dětských plen v počtu 82 kusů by rozdíl činil zhruba 27 korun.

Růst DPH zvýší pacientům doplatky a nemocnicím náklady

Vyšší DPH zasáhne i do hospodaření nemocnic. Hrozí také, že některé léky a materiál stáhnou firmy z trhu, protože je pacienti a nemocnice jako příliš drahé nebudou chtít. Stát si zvýšenou DPH fakticky „stáhne“ část peněz zdravotního pojištění do své pokladny, aby je využil na financování důchodové reformy.

„Pacienti zaplatí víc za komoditu, která je ve valné většině EU zatížena sníženou sazbou anebo žádnou daní z přidané hodnoty,“ řekl prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Na služby v nemocnici DPH není, což je podle něj správné, a nechápe, proč právě léky mají být výjimkou. Řešením by podle Havlíčka bylo osvobodit od DPH léky hrazené ze zdravotního pojištění, nebo jim alespoň nechat sníženou sazbu, a všechny ostatní léky ve volném prodeji zdanit.

Zvýšení DPH přinese rovněž výrazné zdražení tepla. Podle Teplárenského sdružení by některé domácnosti za dodávky tepla musely zaplatit až 2 100 korun ročně navíc. Podle ředitele Teplárenského sdružení Martina Hájka může být vyšší sazba DPH pro sektor teplárenství likvidační.

Vyšší daně uškodí cestovnímu ruchu

Desetiprocentní zvýšení DPH za ubytování by české příjezdové turistice způsobilo velké potíže, uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Česko totiž stále platí za problémovou destinaci a výrazné zdražení cen ubytování si nemůže dovolit.

Okamura zdůraznil, že si hoteliéři a cestovní kanceláře uvědomují obtížnost situace, ve které se Česko nachází: „Je jiná věc, když se zvyšuje sazba DPH u produktů závislých na příjmech od českých občanů. Když to ale závisí na cizincích, je nutné spočítat, zdali přínos DPH nebude kontraproduktivní z toho důvodu, že sem bude jezdit méně cizinců.“ Snaha vlády o získání většího množství prostředků pro uskutečnění důchodové reformy by tak podle něho paradoxně mohla příjem do rozpočtu snížit.

Na sjednocení sazeb DPH na 20 procentech se ve čtvrtek dohodli ekonomičtí ministři. Výjimkou jsou některé základní potraviny, jako třeba chléb či mléko, u kterých zůstane desetiprocentní sazba. Podle analytiků sjednocení sazeb zvýší výdaje každého Čecha o 250 až 300 korun měsíčně. U důchodců, kteří utrácejí především za bydlení a potraviny, by měl být dopad do výdajů podle ekonomů zřejmě ještě vyšší.

Co zůstane ve snížené 10procentní sazbě DPH:

 • chléb
 • mléko bez ostatních mléčných výrobků
 • brambory
 • syrová a nezpracovaná zelenina
 • nezpracované ryby
 • dětská mléčná výživa
 • potraviny pro pacienty s cukrovkou a dalšími metabolickými problémy

Ovocnáři se bouří

S vládním plánem nesouhlasí ani Ovocnářská unie České republiky. Je podle nich nelogické, že čerstvá zelenina má ve snížené sazbě deseti procent zůstat a čerstvé ovoce ne. Zvýšení DPH u ovoce podle ovocnářů povede k jeho zdražení a snížení spotřeby.

„Návrh je diskriminací českého ovocnářství. Je to pro nás nepřijatelný nesystémový krok. Budeme po vládě chtít racionální zdůvodnění, proč čerstvá zelenina zůstane v nižší sazbě a ovoce ne,“ prohlásil předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. Rozdílné sazby DPH na ovoce a zeleninu podle něj nemají obdobu nikde jinde v Evropě.

Jak je na tom se sazbami DPH zbytek Evropy?

V Evropské unii umožňuje legislativa pro daň z přidané hodnoty (DPH) členským zemím jednu standardní sazbu, která musí být minimálně 15procentní, a maximálně dvě snížené sazby, které však nesmí být nižší než pět procent a které lze aplikovat jen na vymezené druhy zboží a služeb. EU nicméně umožňuje škálu výjimek, jež jsou udělovány jednotlivým zemím (v takových případech může být DPH i nulová).


Přehled sazeb daně z přidané hodnoty v zemích Evropské unie:

Země /// Standardní sazba /// Snížená sazba

Belgie /// 21 /// 12/6
Česko /// 20 /// 10
Dánsko /// 25 /// -
Francie /// 19,6 /// 5,5/2,1
Irsko /// 21 /// 13,5/4,8
Itálie /// 20 /// 10/4
Lucembursko /// 15 /// 12/6/3
Německo /// 19 /// 7
Polsko /// 23 /// 8/5
Rakousko /// 20 /// 10
Řecko /// 23 /// 13/6,5
Slovensko /// 20 /// 10
Velká Británie /// 20 /// 5

údaje platné k 1. lednu 2011

Interiér
Interiér
Více fotek
 • Interiér zdroj: FINEP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2074/207309.jpg
 • Novostavba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2323/232229.jpg
 • Dorty zdroj: www.sadaharuaoki.fr http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2317/231618.jpg
 • Zdravotníci zdroj: ÚVN http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2038/203732.jpg
 • Turisté v Česku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2315/231459.jpg
 • Jablka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2287/228608.jpg