Vítek k akcionářům: Miliarda korun za 100 procent akcií

Praha - Radovan Vítek chce v pondělí akcionářům Sazky nabídnout za 100 procent akcií jednu miliardu korun. Přispívat jim chce v budoucnu i na jejich sportovní činnost. Nabídka je platná pouze v případě, že s ní budou souhlasit všichni akcionáři. Částka za balík jednotlivým sportovním svazům se bude odvíjet od jejich vlastnického podílu v Sazce. Oznámila to dnes mluvčí Vítkovy společnosti CPI Group Michaela Winklerová. Sazka je od 17. ledna na Vítkův návrh v insolvenčním řízení. Vítek vlastní její pohledávky za 1,5 miliardy Kč.

Nabídku chce Vítek předložit prostřednictvím svého vyjednavače se sportovními svazy Josefa Lébra. „Hodnota Sazky se odvíjí od její činnosti. Společnost však nezadržitelně spěje do insolvence. Dávám přednost reorganizaci společnosti, která může probíhat jak pod taktovkou věřitelů, tak s podporou dlužníka,“ uvedl v tiskové zprávě Vítek. V obou případech prý na akcionáře mnoho nezbude. Nabízená částka představuje podle něj patrně jediné peníze, které v souvislosti se Sazkou ještě uvidí. 

Je to prý z jeho strany poslední návrh, který akcionářům předloží. „Vzhledem k výši mé pohledávky a míře angažovanosti jsem přesvědčen, že v tuto chvíli neexistuje nikdo jiný, kdo by dokázal situaci lépe řešit. Nabídka odkupu akcií je v tomto okamžiku logickým krokem,“ dodal Vítek. 

Kromě jednorázové částky za vlastnické podíly nabízí Vítek akcionářům v budoucnu také peníze na jejich sportovní činnost. „Součástí návrhu je také garance prostředků určených na sportovních aktivity, která se bude opírat o připravovaný herní zákon a z něj vyplývající povinnost odvádět určité procento ze zisku na veřejně prospěšné účely,“ uvedl Lébr. 

Akcionáři Sazky

67,98 procenta - Český svaz tělesné výchovy
13,54 procenta - Česká obec sokolská
5,56 procenta - Česká asociace Sport pro všechny, občanské sdružení
4,00 procenta - Autoklub České republiky
3,56 procenta - Sdružení sportovních svazů České republiky
2,00 procenta - Český olympijský výbor
1,44 procenta - Český střelecký svaz
1,02 procenta - Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů ČR
0,88 procenta - Orel o.s.